Најава да ће се Вашингтон консултовати са чланицама ЕУ долази мање од недељу дана након што је Москва изнела листу предлога Американцима и војном блоку НАТО који предводе САД у облику два нацрта споразума. Документи се састоје од листе безбедносних гаранција, укључујући захтев да се НАТО не шири на исток у државе које су раније биле део СССР-а. Ако буде потписан, такође би се ограничило кретање трупа у близини руске границе и спречило би се постављање пројектила у близини руске границе.
Иако ЕУ није формално укључена у предлоге споразума, Борељ, високи представник ЕУ за спољне послове, жели да ЕУ има место за преговарачким столом, те је
затражио од Вашингтона да буде укључена у будуће расправе о предлозима Русије.
„Секретар Блинкен и високи представник Борељ примили су к знању предлоге које је Руска Федерација представила прошле недеље у вези са ставовима Русије о могућим новим безбедносним аранжманима у Европи“, наводи се у саопштењу Брисела.
„Они су истакли трајно партнерство Сједињених Држава и ЕУ и заједничку посвећеност трансатлантској безбедности и суочавању са заједничким безбедносним изазовима. Сложили су се да ће се свака дискусија о европској безбедности одвијати у координацији и уз учешће Европске уније“, додаје се у саопштењу.
У одвојеном саопштењу, Борељ је навео да свака дискусија о обећањима између западних земаља и Русије мора „узимати у обзир бриге и интересе свих заинтересованих страна“.
„ЕУ ће се ангажовати и са САД и са НАТО-ом како би осигурала да њени интереси буду заступљени у свакој могућој дискусији са Русијом о европској безбедности“, рекао је он.
Други предлози који чине нацрте уговора Русије, објављени прошлог петка, укључују захтев НАТО-у и САД-у да обуставе било какву војну активност на територији Украјине, као и у другим источноевропским, транскавказским и централноазијским државама. Поред тога, Русија тражи гаранције којим ће се обе стране обавезати да неће распоређивати нуклеарно оружје у другим земљама, те да ће вратити свако већ распоређено оружје у иностранству.
Извор: РТ