Почетна страница > Новости
Министар Стефановић се, на почетку обраћања, осврнуо на успомену на свог деду, учесника Народноослободилачког рата.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Обележена 80. годишњица од формирања Прве пролетерске бригаде
22.12.2021. год.
Министар Стефановић се, на почетку обраћања, осврнуо на успомену на свог деду, учесника Народноослободилачког рата.
- Као потомак једног од учесника народноослободилачког рата и неко чији је деда био припадник Осме црногорске бригаде, која је ослобађала и овај град, увек истичем да је то нешто што не смемо да заборавимо. Када погледате ову мапу, где је све прошла ова сјајна Прва пролетерска бригада, 22.000 километара, 15.000 бораца колико је прошло кроз њу! Када погледате где су све стигли, шта су све ослободили, морате имати на уму да је наш задатак је да се увек трудимо да наша деца то не забораве – рекао је министар Стефановић.
Он је нагласио да те људе, велике борце за слободу, не смемо заборавити.
- Не смемо да заборавимо да смо ми данас овде, зато што су ти људи били дивни, величанствени, горостаси... Истински хероји. Ми се трудимо, као Министарство одбране у сарадњи са свим другима, да наша деца не оду у музеј да само прођу кроз њега, већ да то буде место где ће научити да је наша слобода, да је све оно што имамо у овој земљи која се данас развија, која данас напредује, која данас може да гради и путеве и школе и вртиће, да су то били снови сваког од наших очева, дедова, прадедова, сваког од наших предака и да то није дошло бесплатно, да је то скупо коштало – рекао је Стефановић.
Стефановић је захвалио СУБНОР-у што снажно и упорно чува историју и труди се да очува дух који нашу земљу чини оним што јесте.
- Ми данас имамо прилику да градимо нашу Србију, срећом у миру. Имамо прилику да се боримо, да градимо земљу и да се боримо за будућност– нагласио је министар одбране.
Свечаности коју је организовао СУБНОР Србије присуствовали су изасланица председника министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, председник Народне скупштине Ивица Дачић и министар унутрашњих послова Александар Вулин.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић истакла је да јој част да поздрави окупљене поносно, свесна херојства, доследности и слободарског духа који је у темељу и у сржи нашег народа.
- Србија је, борећи се за мир, једнакост и равноправност у Другом светском рату, показала да је та борба у корену њеног народа. Наша земља је у том периоду имала један од најјачих антифашистичких покрета у свету. Наши преци су нам оставили часно име, које ми данас поносно носимо и преносимо на будуће генерације – рекла је Кисић Тепавчевић.
Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић нагласио је да је славна Прва пролетерска бригада и данас симбол највећег јунаштвa нашег народа.
- Тих 1200 мушкараца и жена који су на дан формирања чинили Прву пролетерску бригаду добро су знали куда иду и за шта се боре. Постали су део херојске бригаде која је доносила слободу свом народу где год се појавила и борила, укључујући, на самом крају рата, и Београд и Загреб. Зато је наша велика обавеза да свима одамо почаст, да се подсетимо на какав пут славе су кренули пре осам деценија и какво су нам наслеђе оставили - рекао је Дачић.
Министар унутрашњих послова Александар Вулин истакао је да му је част што стоји пред наследницима једне од, како је навео, најлепших и најпоноснијих генерација у историји нашег народа.
- Осамдесет година је прошло, једна генерација је отишла у историју. Ондашње тајне више нису тајне, ондашње патње су заборављене. Прошло је време, неумитно какво већ јесте доноси нове тајне, вредности и бол, али ми се ето још увек сећамо. Не зато што смо се окупили да би били комеморација једном времену и генерацији, већ да бисмо поновили да вредности које су ту генерацију чиниле вредном понављања постоје и данас у србском народу и да су потребне исто колико су то биле и пре осамдесет година – рекао је Вулин.
Председник СУБНОР-а генерал-мајор у пензији Видосав Ковачевић подсетио је на историјске околности у којима је зачета Народноослободилачка борба.
- Крајем 1941. године, устанком је било обухваћено око 40 одсто бивше територије, посебно у западној Србији и Црној Гори где су постојале велике слободне територије. Код нас у Србији се борило 12 партизанских одреда са око 15.000 бораца, а у Црној Гори четири јака партизанска одреда – подсетио је Ковачевић.
Према његовим речима Политбиро Централног комитета ЦК Југославије, 7. децембра 1941. донео је одлуку о формирању Прва пролетерска народноослободилачка ударна бригада од одреда из Србије и Црне Горе која је имала задатак да у борбеним дејствима и политичким деловањем ширити пламен устанка и борбе против окупатора.
Највишa признањa СУБНОР-а урученa су и председнику Народне скупштине Републике Србије Ивици Дачићу и министру унутрашњих послова Александру Вулину.
Скупу је присуствовао и једини живи народни херој Петар Матић, затим последњи учесници ослобађања Београда и Сремског фронта, као и курир Саве Ковачевића - Миша.
После свечане академије, министар Стефановић и министарка Кисић Тепавчевић састали су се са делегацијом бораца НОР-а и СУБНОР-а и представницима Секције Прве пролетерске народноослободилачке ударне бригаде из Србије и региона.
- Извор
- Танјуг
- фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »