Русија се залаже за нови валутни светски поредак
Валутни свет не сме бити монополаран, не сме се ослањати само на долар. С оваквом изјавом наступио је руски премијер Владимир Путин у Немачкој на економском форуму новина „Зиддојче цајтунг“ (Süddeutsche Zeitung).
Премијер Путин разговарајући с немачким бизнисменима у Берлину није крио да жели да заштити Русију од поремећаја у светском финансијском систему. Он је уверен да у томе може да помогне и валутна зона, заједничка за Русију и Европу. Ако је реч о узроцима, који су довели до садашњих проблема у светској економији, они су у многоме последица специјалног положаја једне валуте. Данас је сазрела ситуација кад се треба напуштати долар као једину светску конвертибилну валуту, истакао је Путин:
Оно што је било лоше у току последњих деценија и шта сигурно треба да избегнемо јесте претеран монопол долара као једине светске конвертибилне валуте. То је сигурно лоше за светску економију. То је светску економију учинило неуравнотеженом и врло рањивом.
Уједно треба размислити и о алтернативи долара. И овде Владимир Путин сматра да ову улогу на себе може да преузме евро, који је премијер назвао „стабилном, добром светском валутом.“ Не само то, без обзира на проблеме, који данас постоје у еврозони, стабилизација европске валуте ће ипак бити обезбеђена. „И ја се томе веома надам,“ признао је Владимир Путин. Уједно треба изградити систем у којем ће бити неколико конвертибилних валута, додао је у интервјуу за „Глас Русије“ стручњак ИМЕМО РАН Дмитриј Смислов:
Реална алтернатива монополу долара јесте постојање неколико конвертивибле валута. Овде се има у виду и кретање рубља према улози конвертибилне валуте. Удео долара се смањује, а удео евра постепено расте. То је реална чињеница.
Засад сви постепено долазе до мисли о томе да је зближавање Русије и Европске Уније неизбежно. Тренутно се активно разматра питање које облике може да поприми ова кооперација: јединствено слободно тржиште Русије и ЕУ или придружено чланство Русије у Европској Унији, сматра руски премијер. Ову мисао су подржали и представници немачке пословне заједнице. Заједнички тон њихових излагања је: Русија и Европа имају заједничку судбину.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »