BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Војни маневри у жутом мору: нови притисак САД на КНДР и Кину

Војни маневри у жутом мору: нови притисак САД на КНДР и Кину
28.11.2010. год.
КНДР је „спремна да уништи“ Јужну Кореју

КНДР је „спремна да уништи“ Јужну Кореју, ако њен суверенитет буде нарушен макар и за јоту. На ово је Пјонг-Јанг упозорио Сеул и Вашингтон, који обављају велике војно-морске маневре у Жутом мору у непосредној близини обале КНДР. У обуци је ангажован атомски носач авиона „Џорџ Вашингтон“, који подржавају четири ратна брода и најмање једна подморница.
 

Пребацивање ове групе из базе у Јапану на обуку у Жутом мору изазвало је невиђену експлозију емоција и у Токију. Министрима је дат налог да чак ни за викенд не напуштају границе престонице и да буду спремни да стигну на посао у року од сат времена. Јапан се плаши нове непредвиђене ситуације КНДР на насталу ситуацију у региону.
 

И Сеул се нервира због истог разлога. Он је хитно евакуисао цивилна лица с острва Јонпхјондо. Управо у његовој близини се одвија ова злосрећна обука. На 11 километара од овог острва је обала Северне Кореје, где су у неприступачним стенама издубљене практично нерањиве позиције за артиљеријске батерије усмерене на Југ. Управо одатле је почетком недеље острво било подвргнуто масивном артиљеријском удару. Одговор Југа није био експедитиван, што је министра одбране коштало фотеље. Нови челник војног надлештва Ли Хи Вон је обећао да ће на сличне инциденте реаговати брже, доливши уље на ватру на и без тога провокациони карактер обуке. Међутим, Сеул нерадо признаје: узвратни ударац његових хаубица с острва Јонпхјондо није могао да уништи артиљеријске батерије КНДР, које су у њему сакривене.
 

Пјонг-Јанг америчко-јужнокорејске војне маневре доживљава као још једну у низу „неразумних војних провокација“. Он је спреман да на конфронтацију одговори конфронтацијом, а на рат-ратом. Јасно је да у случају потребе Вашингтон неће дозволити да се вређају његови савезници – Сеул и Токио. Међутим, судећи по њиховој нервозној реакцији, појава групе с авионским носачем САД у критичном тренутку у зони војне конфронтације на Корејском полуострву створила је очигледну претњу по њихову безбедност.
 

У јулу је Вашингтон био приморан да прекине обуку у Јужном мору због близине кинеске обале. А данас „Џорџ Вашингтон“ показује моћ Пентагона, али не само Пјонг-Јангу. Очигледна је отворена игра и с Кином. Одмах након инцидента 23. новембра између Севера и Југа Американци су појачали притисак на Пекинг, да утиче на Пјонг-Јанг. Кина крајње уздржано реагује на позиве САД, као и позиве упућене Јапану и Немачкој да играју улогу арбитражног суда у спору између две Кореје. Један од узрока објаснио је директор Центра за етнологију МДА Павел Лешаков.
 

Северњаци су се увек трудили да буду независни. То је известан антипод Југа Кореје, који је у њиховој свести марионетски режим. Свака претерана зависност од неке од држава за њих представља прилично озбиљан проблем. У време СССР они су се трудили да балансирају проблеме између Пекинга и Москве, спроводећи у извесној мери независну политику и добијајући чак одређене дивиденде.
 

Кина имајући најјачи утицај на КНДР не воли о томе да говори на сва звона. Тако може бити бачена сенка на суверенитет савезника. Уједно, Пекинг максимално користи свој значај како се услед ових или оних догађаја на Корејском полуострву не би догодило изненадно уједињење две Кореје под покровитељством Сеула и Вашингтона. Није случајно што су уочи маневара у Жутом мору информативне агенције шириле упозорења кинеског чиновника, чије име није наведено: „Северна Кореја је наша Источна Немачка. Сећате се шта се десило кад је пала Источна Немачка? Распао се Совјетски Савез.“



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА