Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Kraj Zlatnog doba
06.08.2021. год.
Budući da pišem za više domaćih i stranih medija, protekle nedelje sam dobio barem pedesetak mailova, gotovo istovetne sadržine: "Šta se to dešava u Vranju?"
Pa ništa se posebno ne dešava,kaže m ha, eto, presušila fontana u Park, a to je bila najveća atrakcija, još se ne zna da li će biti održani Dani Vranja (a Exit i Guča može, prim. ja)... a da ne mislite na Geox možda? E, tek tu nema ništa.
Budući da sam za dolazak Geoxa znao pre većine drugih, još dok su pravljeni prvi kontakti u leto 2011. godine (pre jedne decenije), čak i tada se znalo da će priča biti slična onoj sa FAS-om, tj. Fiat-om u Kragujevcu. Iako je još nekadašnji ministar Mlađan Dinkić (i šef tadašnjeg URSa, koji se 99% 'prelio' u SNS) nazivao ove projekte 'subvencijama', to je zapravo ono što se u EU i na Zapadu zove 'privatno-javno partnerstvo'. Dakle, nešto uloži država, uglavnom lokaciju, pristupne puteve i radnu snagu, dok strani investitori ulože opremu, samu fabričku halu, znanje i iskustvo (know-how), i šro je najbitnije - plasman na strana tržišta.
A da su državne subvencije bile i ostale najveći 'mamac' strancima, potvrđuje i Veselin Simonović, dugogodišnji urednik i novinar:
"Upravo tako, Geox je samo najnoviji, a nije ni prvi, ni poslednji ovakav slučaj. Država investira u infrastrukturu, plaća zaposlene nekoliko godina, poslodavac radnike tretira gotovo kao robove, i kad bi trebalo da ih sa državnog prebaci na kompanijski budžet - spakuje mašine i ide u neku novu 'koloniju'. Za sadašnju vlast su radnici samo - glasači" kaže Simonović.
Kakvi god radnici bili - i odnos kompanije prema njima - činjenica je da se u Vranju i okolini videlo kad se 'pusti plata'. Prodavnice punije, puniji ugostiteljski objekti. Ne treba zaboraviti činjenicu koja je možda i najbitnija u celoj ovoj priči - u Geoxu su radili mahom mlađi ljudi, sa malom decom, a nije retkost bila da su i supružnici bili jedan pored drugog za mašinama.
Država se brzo 'snašla' i obećala prelazak delu radnika u kompaniju Teklas, koja važi za izuzetno dobrog poslodavca, i za koga sadašnji radnici imaju samo reči hvale. Taj deo radnika će za početak biti nekih 250, dok je Geox imao gotovo 1200 zaposlenih. Obećavaju se i novi investitori, koji će se takođe baviti obućom.
Nije Geox ni prva kompanija koja je otišla iz Vranja - pre par godina Ruski investitor Spilit je bukvalno preko noći nestao, noseći sa sobom mašine, a ostavljajući dug prema zapanjenim radnicima (a bilo je zapanjeno i lokalno rukovodstvo, opet prim. ja)
I tako, dok se u Vranju čeka rasplet italijansko-inostranog čvora, teško ćete od nekoga na lokalu čuti da kaže da je ipak, sada Zlatno doba. Zlatno doba je, izgleda, daleko od Juga.
Ivan Trajković
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »