РТ: После мораторијума: Шта је познато о могућем повлачењу признања независности Косова од стране више земаља
Десет земаља у Африци и на Блиском истоку намеравају да повуку признање независности Косова, пренело је србско издање "Политика", позивајући се на своје изворе. Како се наводи, називи држава још нису обелодањени тако да САД неће покушати да врше притисак на њих. Међутим, напомиње се да су Београду већ дате гаранције за предузимање таквог корака ако Косово поново покрене питање свог признања на међународном нивоу након завршетка годишњег мораторијума на кампању Приштине за признавање независности и лобирање Београда за повлачење признања. Споразум истиче у септембру ове године.
Истовремено, Министарство спољних послова Србије је нагласило да се власти и даље придржавају својих обавеза према овом споразуму.
„Вашингтонским споразумом успостављен је споразум да Београд неће водити кампању за повлачење признања, а Приштина заузврат, неће аплицирати за чланство у међународним организацијама и водити нову кампању за признање. Испуњавамо своје обавезе и придржаваћемо их се“, рекао је министар спољних послова Србије, Никола Селаковић.
Међутим, приметио је да, ако Приштина прекрши мораторијум, Београд "зна шта треба да уради".
Подсетимо, мораторијум је био једна од тачака споразума које су србски лидер Александар Вучић и тадашњи премијер делимично признатог Косова Авдулаh Хоти потписали 4. септембра 2020. године у Вашингтону уз посредовање тадашњег председника САД-а Доналда Трампа. Истовремено, како је нагласио Вучић, србско руководство и косовски Албанци потписали су одвојене билатералне споразуме са Сједињеним Државама. Према томе, рекао је он, Косово није признато као субјекат међународног права.
Према Старовићу, Србија је имала користи од овог мораторијума, будући да су стални сукоби са представницима самопроглашене републике и њеним покровитељима на међународној сцени "били терет за српску дипломатију и отежавали спровођење укупних спољнополитичких циљева Србије".
Он је такође нагласио да би Београд био спреман да продужи овај период ако процес решавања односа са Приштином крене у позитивном смеру.
„Међутим, последњих месеци читава међународна заједница постала је убеђена да Приштина чак нема намеру да спроведе ниједну од својих обавеза наведених у Бриселском споразуму из 2013. године. Нити ће испунити споразуме закључене у Белој кући пре мање од годину дана“, додао је Старовић.
Лажни почетак
Како напомиње "Политика", косовски председник Вјоса Османи посетила је Токио у оквиру Олимпијаде, где се састала са тамошњим премијером Јошихидеом Сугом. Она је назвала Јапан стратешким партнером и затражила да подржи Приштину у њеним захтевима за чланство у међународним организацијама и стицање новог признања.
Сами себи непријатељи
У међувремену, стручњаци се слажу да Косово сада није у тако повољној позицији да брани своје захтеве за независношћу као раније. Кажу да је то на много начина резултат необуздане политике новог косовског премијера, Аљбина Куртија.
Извор: РТ, Полина Духанова, Сергей Белоус, Анастасия Медведева
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Armend Nimani / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Председник САД оптужио ЕУ за неправедну трговинску политику, укључујући баријере за извоз америчких аутомобила и пребацивање трошкова за фармацеутске производе
На снимку који кружи друштвеним мрежама види се како француски председник наизглед склања мали предмет док позира са британским премијером и немачким канцеларом
Обе земље укидају већину додатних царина најављених прошлог месеца и настојаће да усагласе даље мере, наводи се у заједничком саопштењу.
Председник Русије Владимир Путин понудио је безусловне преговоре почев од четвртка
Неуспели преговори у Истанбулу 2022. треба да послуже као полазна основа, уз прилагођавање „реалној ситуацији на терену“, изјавио је помоћник председника Русије Јуриј Ушаков.
Вашингтон је одобрио испоруку америчког наоружања из немачких складишта, док Москва позива на преговоре
Остале новости из рубрике »