BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Тајни документи откривају планове Лондона да се инфилтрира на Балкан... подривајући Русију

РТ: Тајни документи откривају планове Лондона да се инфилтрира на Балкан... подривајући Русију
02.08.2021. год.

Недавно објављена студија открива у којој мери британска влада жели да манипулише јавним мњењем у балканским земљама. И нема награде за погађање ко ће бити представљен као „лош момак“ ...


Међу серијом процурелих докумената британске владе који се односе на тајне акције на Балкану налази се и фасцинантна тајна студија, коју су спровели компанија за професионалне услуге "WYG" и анкетар "Ипсос", а која говори о методама супротстављања негативној перцепцији Лондона међу конститутивним земљама региона, као и о врсти пропаганде коју треба користити за манипулацију перцепцијама грађана.

Анализа циљне публике (ТАА) понудила је четири „програмске препоруке“ које нуде „потенцијалне путеве“ за постизање „ширих циљева“ Лондона, међу којима су подршка „позитивној перцепцији“ Велике Британије, 
приступање ЕУ и чланство у НАТО-у и „супротстављање злонамерном утицају трећих страна“. Између осталог наводи се: промовисање медијске писмености међу младим грађанима, подршка „независним“ медијима, финансирање иницијатива за откривање „лажних вести“ и промовисање „историјских прича о пријатељству“ о везама Велике Британије са регионом.

На крају, у документу се наводи да је посебно важно истаћи „везе које су ујединиле Британију и Југославију у борби против фашизма у Другом светском рату“ у јавним порукама, на пример као шту су јавни догађаји финансирани од стране Велике Британије, као и 80. годишњица од инвазије сила Осовине на Југославију. Предложено је да би се овакве иницијативе могле „промовисати кроз догађаје у амбасадама, културне и образовне везе, са новим истраживањима објављеним путем изложби и медија“.
 
Чини се да је Лондон препоруке ТАА усвојио. У јуну ове године одржана је прва званична посета министра одбране Велике Британије Београду, где се Бен Волас састао са његовим србским колегом и председником Александром Вучићем, а која се поклопила са операцијом "Платинасти вук", мултинационалном војном вежбом коју је предводио Лондон у којој је Србија сарађивала са НАТО чланицама.

Волас је присуствовао и откривању спомен обележја на некадашњем аеродрому којим је тајно управљала британска извршна управа за специјалне операције у тада окупираној Југославији, а који је коришћен за евакуацију 11.000 партизанских бораца и рањених цивила у периоду од маја 1944. до јуна 1945. године, који је изградила британска војска. Као одговор на његово откривање, Вучић је изразио наду да би односи између Београда и Лондона могли да достигну „ниво правог партнерства које смо имали као савезници у оба светска рата“. Да ли је овакву линију предложио гостујући британски политичар?

Каква год да је истина, након самита, Велика Британија и Србија потписале су билатерални документ како би „прошириле амбиције“ свог „одбрамбеног ангажмана“ и „отвориле нове могућности за заједничку обуку“.

Главни медији су Воласево путовање оценили као велики дипломатски успех, иако је у бизарном инциденту само неколико дана касније рекао за "Дејли телеграф" да је између две земље потписан и „значајни споразум“ како би се супротставили наводном „злонамерном утицају и манипулацијама“ Русије, што су британска амбасада у Београду и Министарство одбране Србије одлучно негирали.

Јасно је да је министар одбране рекао нешто што није требало, а ТАА јасно ставља до знања да је примарни циљ његових „програмских препорука“ у погледу регионалних медија тајно подривање јавне подршке Москви. У њему се наводи да се „руски“ утицај на Балкану гради на „историјским културним, верским и политичким везама“, при чему председник Владимир Путин ужива највећи рејтинг светских лидера - у Црној Гори (71%) и Србији (86%) међу онима које је анкетирао "Ипсос".
 
Разлози за ово високо поштовање су вишеструки, на пример, ТАА напомиње да се Москва „доживљава као заштитница србских интереса на Косову“, а заузврат Срби виде Русију као „братску нацију, која им даје моралну и политичку подршку”.

Такође се верује да је Србија „штит против НАТО-а“ међу онима који нису заљубљени у војну алијансу. Такво расположење проширено је у целом региону - 98% Срба у БиХ и 80% Срба у Србији противи се чланству у НАТО-у, а само 30% Црногораца има позитивне погледе на војни блок, упркос томе што се њихова земља придружила у јуну 2017. године.

Међутим, ТАА тврди да противљење „ближем повезивању са Западом“, заједно са генерално негативним схватањем Велике Британије, нису легитимна мишљења са разумном или рационалном основом, већ могу настати само као „реметилачка улога Москве“ у региону, за коју се каже да укључује покушаје „подривања сигурности, суверенитета и стабилности“, и као таква је „претња“ којој се треба супротставити.

Међутим, контрадикторно, анализа признаје да су истраживања и анализе указали да су „проруске“ вести или коментари „често домаће производње“ и да су често резултат „онога што локални лидери чине да повећају своју популарност“, а за многе медије се каже да су „отворено проруски оријентисани“. Очигледно, позитивна покривеност и перцепција Москве на Балкану нису производ спољног мешања.
 
Ипак, да би се супротставио овом непријатном стању ствари, Лондон је покренуо грандиозан пројекат, „Подршка великој независности медија на Западном Балкану“, чија је инвестиција 9,5 милиона фунти за период између 2019. и 2022. године. Реализаторима програма нуди се поверљив досије у коме се наводи низ „предложених активности“ које треба покренути.

Предлози укључују стварање „мреже“ женских „новинара из области одбране и дипломатије“, покретање медијске куће која ће објављивати „квалитетне“ текстове, фотографије и видео садржаје доступне на четири главна језика у регији, управљање „фабриком грађанског садржаја“ за обуку младих људи да постану произвођачи садржаја да „идентификују и супротставе се непријатељским наративима“, а такође и настојање да се тајно ангажују утицајни људи на друштвеним мрежама како би ширили прозападну пропаганду.

"Популарни блогери... објављиваће видео записе у којима деле изразито запаљиве дезинформације, од којих ће неки укључивати и теорије завере о НАТО-у, пре него што се открије да су лажне, те ће се позивати пратиоци да им не верују", наводи се у документу.

„Инфлуенсери ће закључити да им је доста гледања лажног и запаљивог садржаја на Јутјубу и другим платформама и позваће публику да буде мудра у дезинформацијама."
 
Забрињавајуће је разматрати да је порицање Министарства одбране Србије да је потписало било какав споразум са Великом Британијом који циља наводни „злонамерни утицај“ Москве могло бити искрено, јер је Београд једноставно увучен у замаскиране тајне напоре Лондона како би побољшао медијске стандарде и у борбу против пошасти лажних информација, не схватајући њихову праву природу и сврху.

Потврђујући ово тумачење, процурели досијеи везани за операцију Лондона са скривеним сплеткама како би се осигурало потпуно и трајно одвајање Косова од Србије у великој мери разјасниле су праву природу иницијативе и улогу Лондона, те је требало да буду далеко од очију јавности и локалних политичара.
 
Јасно је да је потребно у 21. веку изменити чувену Вергилијеву пословицу, те да гласи: "Чувај се Британаца и кад дарове носе."

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА