На путу ступања Русије у СТО нема више препрека
Русија може да ступи у СТО већ 2011. године. Ову изјаву премијер Русије Владимир Путин дао је на конференцији за штампу у Берлину после преговора са канцеларом Немачке Ангелом Меркел. У целини практично није остало никаквих неусаглашених питања, подвукао је руски премијер. Нешто раније, за време састанка са немачким пословним круговима, питање ступања Русије у СТО такође је покретано. Сматрамо да смо свој пут скоро прошли, у пракстичном погледу сва главна питања са ЕУ смо усагласили, изјавио је немачким бизнисменима руски премијер.
Русија тежи да ступи у СТО већ 17 година. То је прилично дуги рок ако се узме у обзир да је преговарачки процес са другим земљама, које су претендовале да постану део ове глобалне организације, траја највише 6-7 година. Али у сваком случају за последњих неколико месеци десио се битан пробој на преговорима Русије са кључним партнерима – САД и ЕУ. И чак нови јединствени економски простор који стварају Русија, Белорусија и Казахстан, неће постати препрека на путу ступања у СТО, пре би се рекло напротив, сматра Владимир Путин:
Правила по којима стварамо јединствени економски простор у трилатералном формату практично ничим се не разликују од оних правила која су уведена и користе се у СТО. То се тиче и тржишта, доступа услугама, и кретања робе, радне снаге, капитала. У том смислу заиста за наше европске, између осталог немачке партнере, биће много лашке да раде на том простору. То не отежава, већ поједностављује нашу сарадњу и чини је пунијом. То ће бити само плус нашој сарадњи са Европом.
Владимир Путин није искључио стварање валутнг савеза уз учешће ЕУ и Русије у перспективи. Што се тиче валутног савеза, ми схватамо да је он збир економија, нивоа развоја економија, подвукао је руски премијер.
За време преговора са канцеларом Немачке Владимир Путин много је говорио о визама које стварају много преграда за бизнис, и за људе уопште. Владимир Путин је позвао на активније кретање ка безбизном режиму и потврдио спремност Русије да одустане од виза за грађане ЕУ, али при томе је било истакнуто да овај процес не треба да буде једностран.
Предлози европских партнера за формирање такозваног трећег енергетског пакета изазивају много питања код Русије. Предлаже се да се подели бизнис: продавац гаса не треба да се бави његовим транспортом. Ми схватамо да европске колете теже да укину монопол на тржишту, и у целини то је исправно, рекао је Путин, али овај бизнис се битно разликује од транспортног:
Одлуке које се предлажу могу да вуду штетне и опасне за такозване вертикално интегрисане компаније, које постоје и у Русији и у Немачкој. И то изазива нашу забринутост. Осим тога, до данас нам нико није објаснио на који начин ће бити реализована ова правила регулисања енергетског тржишта. Северним током гас стиже у цев, али како ће се даље транспортовати кроз цеви, изграђене на руски и немачки рачун? То је наша својина. И не можемо да транспортујемо њоме гас? Али ко ће то тада да ради? Чији ће то бити гас и одакле ће он да се нађе у том цевоводу ако он иде из Сибира? Ми морамо да полазимо од реалија, о рачунамо да ће се наши европски партнери, између осталог и у Бриселу, однети према томе са разумевањем.
Желели бисмо да делујемо по јединственом правилу – не нашкоди, подвукао је Владимир Путин. Са своје стране, Ангела Меркел је изразила наду да ће приликом решавања ових питања сви европски партнери испољити флексибилност. Резимирајући преговоре са Владимиром Путином, канцелар је истакла да су билатерални економски односи између Русије и Немачке врло високи и немачки бизнисмени и у целини немачка привреда цене сарадњу са Русијом.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »