Љекари из Српске одлазе у Словенију
Словенији недостаје 500 специјалиста јер још нема европски просек од 320 лекара на 100.000 становника
Док европске земље своје болнице пуне врхунским стручњацима, домаће власти незаинтересовано посматрају како лекари, чије школовање је плаћено и буџетским новцем, полако одлазе. Српску су већ у овој години напустила чак 103 доктора, тврде ресорни синдикалаци.
Кофере за Словенију већ пакује оториноларинголог Ирена Марковић, запослена у болници у Приједору. Каже како се већ одавно припрема за одлазак, већ је положила стручне испите и сад чека да Словенци распишу конкурс.
„Одлазим због већих могућности за напредовање у послу, боље едукације и боље опремљености одељења, али и због веће зараде. У Словенији су лекари поштовани и послодавци су спремни да у развој лекара стално улажу“, каже Ирена Марковић. Тврди да је до сада нашим лекарима било поприлично компликовано да се запосле у земљама ЕУ и да ће олакшице које припрема Словеније охрабрити многе младе лекаре из РС.
Наиме, Влада Словеније је пре два дана усвојила Нацрт закона о признавању професионалне квалификације лекара за земље које нису чланице ЕУ. Овим законом предвиђено је да се скрати законска процедура запошљавања лекара са три године на једну, а трошкове стицања квалификације требало би да сноси послодавац. Влада Словеније се одлучила на овај корак због чињенице да овој земљи недостаје 500 лекара специјалиста и да још немају европски просек од 320 доктора на 100.000 становника.
Међутим, РС није чак ни близу Словеније по броју недостајућих лекара. Према подацима синдикалаца, тренутно је запослено 2.000 лекара и у јавном и приватном сектору. Процењује се да недостаје чак 1.600 лекара за нормално функционисање здравственог система. Због чега не треба да чуди податак да смо на последњем месту у Европи по броју стручњака. Олакшице које припрема Словенија аларм су за узбуну, јер РС може остати без још доктора.
Председник Струковног синдиката доктора медицине РС Миодраг Фемић упозорава да ће још минимално десет одсто лекара напустити РС због олакшица за запошљавање. Разлог томе је што су услови рада у РС - никакви.
„Због мањка лекара, наши доктори дневно приме и по 80 пацијената. То је троструко већи број пацијената на једног лекара него што предвиђа Закон о здравственој заштити“, каже Фемић.
Он поручује министру здравља Ранку Шкрбићу да побољша услове рада лекара и повећа лична примања, уместо досадашње праксе да се увозе лекари који се плаћају дупло више. Само тако, уверен је Фемић, лекари неће бежати из РС трбухом за крухом.
Слично мисли и председник Синдиката здравља и социјалне заштите РС Миленко Гранулић. „Отићи ће сви! Не само лекари, него и медицинске сестре. Мора се нешто предузети“, каже Гранулић.
Он за понедељак најављује састанак са министром Шкрбићем како би преговарао о бољим условима за медицинаре.
Министра Шкрбића јуче нисмо успели да добијемо, јер је на службеном путу. Недавно је Шкрбић поручио да не зна хоће ли бити повећање плата медицинара, јер то зависи од креирања буџета за наредну годину. Такође, министар је још раније поручио да РС не недостају лекари поручивши да се евентуални мањак лако може решити увозом радне снаге.
- Извор
- Блиц
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »