BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина покренула мисију са посадом за тестирање основне базе будуће космичке станице

РТ: Кина покренула мисију са посадом за тестирање основне базе будуће космичке станице
17.06.2021. год.


Ракета која носи космичку летелицу "Шенжоу 12" са три кинеска космонаута лансирана је из кинеске Унутрашње Монголије у историјском лансирању које је кључно за завршетак кинеске космичке станице.

Кинеска ракета "Лонг марч 2ф" полетела је из Центра за лансирање сателита Јиукуан на северозападу Кине у 9.22 по локалном времену. Космика летелица "Шенжоу 12" са тројицом космонаута послата је на најдужу мисију са људском посадом до сада и прву мисију са посадом у последњих пет година.


Тројица космонаута: Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо, требало би да проведу три месеца тестирајући различите карактеристике главне компоненте кинеске космичке станице, која је још увек у изградњи.


Трио ће радити на капсули "Тјанхе" (хармонија небеса), првом модулу будуће станице, лансираном у априлу.


Говорећи уочи лансирања, командант мисије Хаишенг објаснио је да ће космонаути започети „читав низ дијагностичких тестова на кључној технологији и експериментима“ након што су модул претворили у прави „дом“ за будуће мисије.


Иако је лансирање модула величине аутобуса прошло без проблема, ракета "Лонг марч 5Б" која га је извела у орбиту нашла се на насловима прошлог месеца, што је изазвало дивље и међународну хистерију након што је откривено да њен одвојени степен слободно пада на Земљу око 15.000 миља на сат.

У покушају да ублажи забринутост због ракете, помоћник директора Кинеске космичке агенције Ји Киминг рекао је новинарима да ракета неће представљати никакву опасност, инсистирајући на томе да ће изгорети много пре него што постане претња.

Данашње лансирање је треће од 11 планираних мисија потребних за завршетак прве кинеске космичке станице. Лансирања ће бити распоређена током периода од 18 месеци.

Када буде завршена, постће тек друга космичка станица тренутно у функцији, заједно са већ помало времешном Међународном космичком станицом (МКС).

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Carlos Garcia Rawlins / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У царинском рату нема победника, поручио је кинески председник


Тежња ка нападима на ванмејнстрим политичаре у оквиру ЕУ постаје све очигледнија, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Ситуација на Курском правцу до краја 10.4.2025.


Одлука долази након што је председник Доналд Трамп одобрио 90-дневну паузу на царине веће од 10%

Доносимо у целини говор сталног представника Русије Василија Небензје на седници Савета безбедности УН 8. априла о ситуацији на Косову и Метохији:


Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Влада Српске позива на заштиту и одбрану Републике Српске и њених институција;

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА