Милијардери воле да скупљају бубе, поправљају сатове и да се возе по беспућу
Забаве богатих људи не ограничавају се само јахтама и тркачким коњима – понекада су њихови хобији близу настраности, тврди лист Форбс. Једни скупљају бубе, други поправљају старе сатове, а неки се забављају компоновањем опера. При томе руски милионери, за разлику од колега из других земаља, хоби често претварају у комерцијалне пројекте.
Представник клана Рокфелер Дејвид скупља инсекте. Када иде на пут, он увек држи у џепу контејнер у случају да сретне необичног инсекта. Једном је Дејвиду пошло за руком да пронађе нову бубу. Бубу су назвали у част милијардера ентомолога. Други амерички банкар по презимену Спенглер воли да скраћује време поправљајући старе сатове. Његов друг из милијардерског цеха – нафтни магнат Гордон Гети, компонује опере. Страст према музици податакла је још једног магната Џејмса Ајрсија на сакупљање гитара – неке од њих свирали су познати музичари као што је Џорџ Харисон и Џери Гарсиа.
Многи богаташи скупљају ретке марке, јединствена издања Библије, ретке монете. Такве колекције, од гитара до слика, могу да се сматрају успешним улагањем новца, јер оне временом само поскупљују. Али ипак бити колекционар јесте зов душе, сматра главни уредник руског издања листа Форбс, Максим Кашулински.
Треба рећи да се богаташ од богаташа разликује. И наравно, човек који поседује милијарде може да допусти себи да купи скупо уметничко дело, јахту или стари аутомобил, али све то не чини га колекционаром. По мени, колекционар је извесно стање душе, у неком смислу таленат. Постојање или одсуство овог талента код човека не зависи од његовог финансијског стања.
Ипак пословни дух милионера колекционара узима своје. То је приметно у Русији. Финансиста Роман Гољников гаји штенад ретких врста – за њега је то најбољи одмор и омиљени хоби. Али то је и профитабилан бизнис. Милионер такође сакупља скулптуре бурјатских мајстора – народа који живи поред Бајкала. Дела не само да чуде својом невероватном естетиком, већ и невероватно добијају на цени. Прехрамбени магнат Давид Јакобашвили сакупља музичке кутије и остале инструменте на навијање, као и механичке лутке. То је једна од највећих колекција на свету и скуп антикваријат. Позната колекција јувелирских јаја Фабержеа, коју је сакупио милијардер Виктор Векселберг, у суштини је то исто. Неки руски милионери имају и сасвим егзотичне забаве. Велики бизнисмен из Сибира Валериј Савељев као хоби изабрао је паранауку у целини и шаманство између осталог. Он озбиљно практикује ударање у бубањ и остала лукавства шамана. Истина, то му не помаже да сачува капитал – Савељев из године у годину губи позиције у бизнису.
То је и исправно – јер хоби не треба да доноси профит, иначе је то посао. Са друге стане, можда то и јесте показатељ праве пословности, када било који посао почиње да ради за свог газду?
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/cotinis/cc-by-nc-sa/ vostok.rs
- Повезане теме
- становништво
- посао
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »