Русија усавршава трагање за криминалцима
Русија је приметно активизирала сарадњу у оквиру Интерпола на хватању криминалаца за којима је расписана међународна потерница. Прошле године Интерпол на захтев руских органа редао тражио је 1300 људи, а данас је расписана потерница за преко 1500.
Ефикасном трагању доприносе и нове технологије које у свом раду примењују органи реда, као и грађанске иницијативе обичних корисника. Овог лета бивши официр ФСБ РФ Роман Ромачев пружио је Интерполу реалну помоћ у трагању за међународним криминалцима. И по његовим речима Међународна полиција је ову иницијативу оценила.
Овог лета Интерпол је расписао масовну операцију Инфра-Ред, обративши се корисницима Интернета са молбом да помогну у тражењу људи осумњичених за разне зличине. Мени се ова идеја допала и ја сам за 4 сата нашао 8 људи који су у базама Интерпола, Републике Белорусије и Финансијске полиције Казахстана. Без лажне скромности рећи ћу да је Интерпол моју иницијативу оценио, зато што сада на његовом сајту видим фотографије из руских социјалних мрежа, где сам и нашао ове осумњичене.
Грађанска иницијатива руског корисника била је примећена не само у Лиону, где се налази главна канцеларија међународне полиције, али и у Москви. Ове јесени Национални централни биро Интерпола у оквиру МУП-а Рсуије саопштио је да ће материјално награђивати људе за помоћ у трагању за међународним криминалцима. При чему не само руске грађане, већ и помоћнике међу странцима, чак и лица без држављанства. Све то је исправно, али проблем нажалост не решава. Наћи људе није тешко, а вратити у домовину тежак је посао. Руски грађани који крше закон воле да живе у земљама са којима Русија нема билатерални споразум о изручењу криминалаца. На пример, Велика Британија управо из тог разлога не изручује Русији неколико љиди против којих су покренуте оптужнице. Међу њима је изасланик чеченских терориста Ахмед Закаев и велики бизнисмен Борис Березовски. Зато док на међудржавном нивоу неће буде промењен механизам изручења оних који фигурирају у базама Интерпола, говорити о стопроцентној ефикасности и завршености операција трагања, нажалост, преурањено је.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »