РТ: Злобне санкције наносе штету Русији, али Москва планира да одустане од америчког долара и зависности од Запада, наводи Захарова
Суочавајући се са оштрим економским мерама које су наметнули Вашингтон и његови савезници у Европи, Русија ради на томе да избаци економију Запада из своје економије, рекла је портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова у интервјуу за РТ.
У априлу је амерички председник Џо Бајден представио нови пакет санкција против руских предузећа и званичника, док је истовремено забранио америчким финансијским институцијама куповину удела у руском државном дугу. Званичници у Вашингтону описали су ограничења као "пропорционални" одговор на наводно уплитање Москве у америчке председничке изборе 2020. године и тврдње да Русија стоји иза сајбер-шпијунаже "СоларВиндса". Кремљ је снажно негирао обе тврдње.
Велика Британија и ЕУ су од тада увеле своје санкције, а у европским престоницама се разговара о новим мерама које предстоје. Ипак, мало је потеза било тако екстремно као одлука о циљању државних обвезница, за коју Бела кућа каже да је усмерена да погоди економију земље, истовремено смањујући утицај на светска тржишта. Међутим, неки економисти тврде да је пакет мера углавном „симболичан“, а нова правила могла би се једноставно „заобићи“ ако купци и даље желе да преузму акције у руском дугу.
"Гест очаја"
Карактеристично отворена, Захарова је рекла за РТ да нове економске баријере „имају сложен негативан утицај и на руску и на западну економију“. Према њеним речима, цена непријатељстава на финансијским тржиштима је висока, а „процене штете варирају, али су у границама стотина милијарди долара“.
САД инсистирају да је њихов приступ једноставно да пошаљу поруку да неће толерисати оно што сматрају агресивним и злоћудним утицајем Москве.
„Са председником Путином био сам јасан да смо могли ићи и даље, али одлучио сам да то не учинимо“, рекао је тада Бајден новинарима.
„Сједињене Државе не желе да започну циклус ескалације и сукоба са Русијом.“
Међутим, од тада су односи отишли из лоших у горе, праћени дипломатским протеривањима и све борбенијом реториком обе стране.
Крајем априла, парламент ЕУ донео је необавезујућу резолуцију у којој сe тражи да се предузму најоштрији могући кораци против Русије у случају свеопштег сукоба са суседном Украјином. Последњих недеља напетост је нагло порасла због жестоких борби у Донбасу између кијевских и снага двеју самопроглашених отцепљених република.
SWIFT, механизам међународних трансакција са седиштем у Белгији, камен је темељац који подупире велику већину прекограничних трансакција, са више од 30 милиона финансијских порука које се свакодневно крећу кроз његову мрежу.
Говорећи на састанку са својим кинеским колегом прошлог месеца, министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да су „Сједињене Државе прогласиле да је њихова мисија ограничавање могућности технолошког развоја и Руске Федерације и Народне Републике Кине“. Додао је да би долар требало да буде потиснут као приоритетна валута међународних тржишта, те да две државе треба да се одмакну од употребе „међународних платних система под контролом Запада“.
Ново кретање у финансирању путем интернета такође би могло бити пут према зависности од најчешћих институција које води Запад. Захарова је додала да „Русија активно проучава могућности које нуди дигитална технологија и њихов потенцијал за унапређење одрживости, стабилности и независности националног финансијског система и средстава за плаћање, са разумевањем да би дигитални новац могао у будућности постати основа за међународни финансијски систем и прекограничне трансакције“. Ако се тај потез реализује, потенцијално би могао поткопати централност SWIFT-а и омогућити кретање новца упркос политичкој интервенцији.
Уместо тога, рекао је министар, земље су сада "принуђене да предузму мере против ризика од економских губитака и поремећених трансакција. Стога је све већи интерес за развој алтернативних механизама. Коришћење других валута у трговини постаје све важније на међународном плану".
Захарова је за РТ рекла да је „постепено одступање од америчке конфигурације глобалног монетарног система“ већ започело. Позвала је на предузимање „координисаних корака у овом правцу“ са трговинским партнерима, „не само да би помогли јачању наших националних валута, већ како би се омогућила минимализација потенцијалне економске штете од увођења било каквих нових рестриктивних мера од стране Запада“. Недавни споразуми са Кином и Турском, додала је она, помогли су управо у томе.
„То је на њихову штету“.
„Само на тај начин, верујемо, међународни односи могу бити одрживи.“
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / YURI KADOBNOV; © RIA / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »