Космички реморкер с нуклеарном вучом
Руска ракетно-космичка корпорација „Енергија“ израдила је пројекат за реморкер на нуклеарни енергетски погон. Он ће заштитити Земљу од опасних астероида и очистиће орбиту од сателита који не раде. Моћан космички апарат на нуклеарну вучу моћи ће да долети до Месеца за свега 20-30 дана.
По мишљењу стручњака, без нуклеарне енергетике је незамисливо решавање проблема освајања космоса у 21. веку. Русија је с правом проглашена за светског лидера, у њој је направљено већ преко 30 нуклеарних реактора за космичке апарате.
Нови пројекат РКК „Енергија“ је космички реморкер с нуклеарном вучом. Конструктори сматрају да ће он бити одличан чистач пренатрпане геостационарне орбите наше планете. Локација сваког сателита се назива тачком стајања. С ње он може да одржава сталну везу са Земљом, што је врло важно за обављање космичких истраживања. Пошто је ресурс орбите ограничен, вредност овакве тачке стајања достиже 50 милиона долара, објашњава научни консултант председника корпорације Виктор Сињавски.
Данас се на геострационарној орбити налази преко 600 пасивних апарата, који не раде, али заузимају дефицитарне тачке. Уз помоћ нуклеарног електроракетног реморкера ове тачке ће моћи да се ослободе, постојаће могућност скупљања сателита, њиховог довођења на ниску орбиту око Земље и потапање у Светском океану.
Осим тога, у РКК „Енергија“ су уверени да је реморкер неопходан за стварање система заштите од опасности од астероида и комета. Космички апарати, који у њу улазе, откриваће и истраживаће астероиде, који пресецају Земљину орбиту. Објекти, који представљају опасност морају бити неутрализовани, наставља Виктор Сињавски.
Најефикаснији начин је да се минира термонуклеарно устројство на површини или испод површине астероида. Од избацивања реактивног млаза материјала самог астероида ствара се моменат, који га скреће с трајекторије, која је опасна с тачке гледишта доспевања на земљу. Астероид ће пролетети поред (...).
У улози хватача опасног објекта у овом случају успешно може да наступи реморкер с јаком нуклеарном вучом. Трошкови изреде космичког нуклеарног устројства капацитета од 500 киловати у Русији се процењују на 60 милијарди рубаља (око 2 милијарде долара). Летачко-конструкторска текстирања полифункционалног реморкера могу започети већ 2020. године.
У ближој будућности нуклеарна енергетска устројства ће се користити у пилотираним комплексима за испитивање Марса и освајање Месеца. Најефикаснији пут за стварање сталних насеобина на њима и индустријску производњу по мишљењу РКК „Енергија“ јесу атомске енергетске станице. Тако је оптимална за месечеву базу АЦ капацитета 20-40 киловати. Ове станице, ако буде потребно, могу се као модули монтирати у велике системе. Притом ће космонаутима за пуштање у погон оваквих аутономних космичких АЦ бити потребно да просто „притисну дугме“. Будућност у освајању космоса припада нуклеарној енергетици.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- космос
- технологија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »