Ко загрева климу: митови и чињенице
Глобално отопљење представља све већу претњу по живот на Земљи. У ово су уверени стручњаци ОУН, који се баве припремом новог реферата о промени климе. Његов главни постулат је исти: пораст температуре на планети је изазван човековом делатношћу. Међутим, ни из далека се не слажу сви научници с оваквом формулацијом питања.
Сама чињеница да се клима на планети мења, данас ни у коме не изазива сумњу: пораст температуре потврђују дугогодишња мерења. А дискусије се воде у вези с узроцима ове појаве. Није изузетак ни видео мост „Москва-Брисел“, који је одржан у уторак.
Општеприхваћену тачку гледишта у Бриселу је изложио потпредседник Међувладине групе стручњака ОУН за промену климе. Жан-Паскал ван Иперсел је подсетио да се за последњих сто година ниво океана већ подигао за 20 цантиметара. И ако се у најближој будућности не појави политика везана за климу, с којом би се усагласиле све државе, у следећем веку овај показатељ може достићи пола метра. Даље отопљење ће створити проблеме за приобалне градове, а летња врелина ће довести до масовне погибије људи. И све је то, по мишљењу аналитичара ОУН, резултат делатности самог човека, који сваке године у атмосферу избацује око 30 милијарди тона угљен-диоксида (СО2).
Руски учесници се не слажу с оваквим закључцима. Како је истакао директор Института за глобалну климу, академик РАН, Јуриј Израел, количина СО2 у атмосфери је пре милиона година била 10-15 већа него сад. Без обзира на то, живот на земљи је постојао, наставио је руски научник.
Клима је дугогодишњи, дуг процес. На пример, ми на основу геолошких података знамо историју атмосфере земљине лопте. Пре неколико стотина милиона година температура на планети је била 10-14 степени виша него сад. За ово време десиле су се врло велике промене и температуре и количине угљен-диоксида, који поспешује отопљење. На линији прилично равномерних промена климе за 10 000 година, дешавају се одређене кулминације – пораст и снижење температуре.
Руски академик се сложио са својим опонентом у томе да се температура на планети осетно повећала у току последњих 50 година: у просеку на земљиној лопти за 76 стотина, а у Русији 1 степен Целзијуса. Међутим, не може се категорички тврдити да је кривац за ово делатност човека, убеђен је Израел.
Па ипак, док се води спор о узроцима, треба нешто чинити с последицама. Подсетићемо да је 181 земља света, међу којима је и Русија, потписало такозвани Кјотски протокол У складу с овим документом, државе су се договориле да смање избацивање гаса из „стаклене баште“. Међутим, важност овог споразума истиче 2012. године. А разматрање услова новог протокола се одвија с тешкоћама. У децембру прошле године, на форуму у Копенхагену представници 130 земаља у развоју изјавили су да никад неће потписати овакав документ: он им блокира пут развоја, а богате земље, које пишу параграфе, руководе се политичким мотивима. Још једна рунда разматрања биће одржана од 29. новембра до 10. децембра у мексичком Канкуну. Преостаје нам да се надамо да ће овог пута брига за живот на планети однети победу над политиком.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Jaako /cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- ОУН
- клима
- човечанство
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »