Руска атомска област отворена је за међународну сарадњу
Росатом је постао највећи играч на међународном тржишту изградње атомских станица и пружање услуга на тржишту нуклеарног горива. Ово је речено у првом јавном извештају руске државне корпорације, која је представљена у горњем дому руског парламента. По мишљењу сенатора, објављивање документа показује отвореност атомске области, што ће омогућити да се битно повећа портфељ спољних наруџбина.
За руску атомску индустрију, која се дуго времена сматрала затвореном облашћу, појава оваквог извештаја представља значајан догађај. Тим пре што Росатом спроводи енергичну спољашњу експанзију. Корпорација се представља као поуздан испоручилац услуга у области нуклеарне енергетике, активно учествује у тендерима за изградњу АЦ у иностранству. Данас је у зони њених интереса око педесет земаља. Успешно реализовани уговори и развој стратешког партнерства с водећим светским нуклеарним компанијама, учинили су руске нуклеарце пожељним партнерима за земље, које теже ка развоју свог „мирног атома“ истакла је заменица генералног директора Росатома Татјана Јелфимова.
Истовремено градимо девет атомских електростаницау Русији и девет АЦ у иностранству. Ниједна земља у свету, ниједна светска компанија не може себи то да дозволи. Осим тога, један од најважнијих догађаја у последње време је потписивање првог споразума међу владама за обогаћивање урана са САД и Јапаном. Истаћи ћу да је прилично сложено радити с овим државама на атомском тржишту. Овде се свако труди да буде први. Дакле, ови споразуми чак нису толико економски, колико велики политички догађај. У току протекле године је било закључено око 30 оваквих докумената међу владама у области мирног коришћења атома с разним земљама.
Осим традиционалних атомских станица, истакла је топ-менаџер корпорације, Росатом гради прву на земљи пливајућу атомску електростаницу. Порињавање зграде енергетског блока „Академик Ломоносов“ одвијало се на стапелима Балтичког завода у Санкт-Петербургу, рекла је Татјана Јелфимова.
То је нови објекат, који представља једну од конкуретних предности државне корпорације. Мала пливајућа АЦ ради на уран с обогаћивањем до 20 процената. Прошле године је поринут први шлеп. Тренутно се пловило дограђује, између осталог, на њему се монтира енергетска опрема. Коришћење ове мале, али прилично моћне покретне атомске станице омогућиће да се реше енергетски проблеми многих удаљених региона и да се обезбедни њихово стабилно снабдевање електричном енергијом.
Претпоставља се да ће јединствена пливајућа атомска електростаница бити пуштена у погон 2011. године. До 2105. године планира се изградња још седам таквих објеката. Први од њих ће се по плановима корпорације појавити на Чукотки и Камчатки. Изградња серије сличних АЦ је један од главних смерова у развоју руске атомске енергетике, истакла је Татјана Јелфимова. Међу предностима су мобилност, могућност монтаже у практично било којој обалској зони, укључујући и рејоне вечно смрзнутог тла. Пливајућа станица се може користити за добијање електричне и топлотне енергије, а у комбинацији с опремом за десалинизацију – за десалинизацију морске воде. Управо ова функција у перспективи може постати главни узрок потражње пливајућих АЦ од стране иностраних наручилаца, сигурни су у државној корпорацији „Росатом“.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/nshepheard/сс-by-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »