Игре „у комшилуку непријатеља“
Парламент Грузије жели да осујети одржавање Олимпијаде у Сочију 2014. године. Програм радњи направљен је на заједничком заседању неколико комитета и комисија. Планирано је да се велики пропагандни посао на дискредитацији игара развије на основу три аргумента.
Аргумент безбедности: он подразумева да Сочи може бити небезбедан – пошто је Абхазија у близини. Еколошки аргумент претпоставља да изградња олимпијских објеката може лоше да утиче на екологију региона.
Али, вероватно да за „џокер“ у свом шпилу карата грузијски политичари сматрају историјски аргумент. Ради се о томе што се Олимпијада у Сочију временски подудара са 150-годишњицом одлучујућих догађаја у рату између Руског царства и Чаркеза. Пораз је Чаркезима нанет на територији савременог Сочија. Он је изазвао масовну сеобу Чаркеза. И Тбилиси сад жели да искористи догађаје из 19. века у политичкој игри. Истиче се парола: не може се одржавати Олимпијада тамо где је наводно извршен „геноцид“ над черкеским народом.
Међутим, аргумент Тбилисија је сумњив управо с историјских позиција, сматра руководилац аналитичке агенције Андреј Јепифанцев.
Грузија је два века преклињала руске цареве да је приме под своје окриље. И кад је на крају, у време Георгија XII Грузија ипак примљена у састав Русије испоставило се да нема директних путева између Грузије и Русије. Ови путеви је требало да пролазе кроз земље севернокавкаских народа, које су се томе супротстављале. Управо зато је у знатној мери и започео Кавскаски рат. У току целог овог рата Грузија, емигранти из Грузије, руски официри – Грузијци по националности, с вером и правдом су служили и ратовали против северних Кавказаца. Данас Грузија каже: не, нас је Русија окупирала, ми смо патили, у тим тренуцима смо саосећали са севернокавкаским народима. То апсолутно није било тако.
Покушаји да се издејствује укидање Олимпијаде у Сочију је рђава политика за Тбилиси. Она му неће вратити изгубљене територије, ма како то јако да желе неки у Грузији, сматра један од лидера опозиције, бивши порт-парол парламента Нино Бурџанадзе.
Русија такође мора да схвати да за нас питање територијалног интегритета Грузије представља врло болну тему, јер је наравно, тема Абхазије и Јужне Осетије врло болна. Међутим, с друге стране, не мислим да неким препрекама, које Сакашвили и његов режим желе да поставе Олимпијади у Сочију можемо добити било какав позитиван резултат. Сакашвили мора да схвати, и чини ми се да сви морају да схвате да се с позиције силе или с позиције провоцирања Русије не може добити ништа добро.
Сама по себи иницијатива грузијских посланика не може да начини већу штету Русији. Али, према реалијама, које се крију иза ове иницијативе треба се односити озбиљно, сматра политиколог Павел Золотарјов.
Оно што посланици могу да учине повезано је с млаћењем празне сламе. Много је озбиљније оно што могу да учине грузијске специјалне службе, припремљене од стране Запада за минирање Олимпијских игара. И празне речи, које буду пратиле ове специјалне операције су заиста опасне. Зато што се у том случају ствара информациона позадина, која ће терористичке акције приказивати као борбу за ослобођење окупираних територија, што ће Запад подржати са задовољством.
У то да суседство с Грузијом захтева додатне мере безбедности, уверен је и војни дописник новина „Комсомолска правда“ Виктор Баранец.
Ма како жалосно било признати, треба се спремати за разноразне акције, укључујући и бандитске и терористичке, које ће бити усмерене на минирање Олимпијаде у Сочију. Међутим, ми се спремамо. Спремамо се у сваком смислу – и политичком и војном, и прикључене су специјалне службе, ангажовано је МИП. Одлично схватамо да ће се руска Олимпијада, Олимпијада у Сочију у суштини одвијати у суседству непријатеља.
Понашање Сакашвилијевог режима ће у многоме зависити од позиција Запада. А Запад се, као што је између осталог, потврдио и недавни саминт НАТО, придржава двоструке позиције. С једне стране, не жели да се свађа с Москвом због Абхазије и Јужне Осетије. И тешко да ће бојктовати Олимпијаду у Сочију из солидарности с Сакашвилијем. Али, с друге стране, Запад као и пре инсистира на обнављању територијалног интегритета Грузије. Тако да Сакашвили ове „сигнале“ може да тумачи како му одговара.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Грузија
- односи
- олимпијада
- историја
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »