Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Svetske sile na domaćem internetu
22.03.2021. год.
Politikolog i direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi govorio je o uticaju velikih svetskih sila — SAD, Rusije kao i EU na Zapadnom Balkanu, te o njihovoj sve većoj prisutnosti na društvenim mrežama :
Bar jednu društvenu mrežu ima gotovo svaki građanin Srbije i regiona. Fejsbuk ima najviše korisnika i od izbora u SAD 2016. vrši se veliki pritisak na velike društvene mreže da urede propagiranje lažnih, neproverenih i informacija koje mogu da vode pogrešnom zaključku pre svega u domenu politike.
Međutim, glavni medij gde građani crpe informacije o dešavanjima u društvu u Srbiji je i dalje televizija.
Ipak, povećana fluktoacija i niski troškovi podizanja onlajn propagandnog glasila preplavili su internet lažnim i s namerom kreiranih članaka i video materijala koji posledično utiču na procese donošenja odluka, izborne rezultate i javno mnjenje.
U ekonomskom smislu brojke apsolutno idu u prilog Evropske unije. Dve trećine svega što uvezemo dolazi iz Evropske unije. Isti odnos je i za sve što proizvedemo namenjeno izvozu. Od kad se primenjuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbija je utrostručila svoj izvoz ka Evropskoj uniji i u suficitu je kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi. Istovremeno, EU je najveći donator našem društvu sa više od tri milijarde evra bespovratnih sredstava uloženih pre svega u infrastrukturu, puteve, zdravstvo, školstvo i administraciju. Međutim, EU ne radi dobro svoj PR i vrlo je rigidna u komunikaciji pre svega sa širim građanstvom.
Rusija koristi pozitivan dojam o bratskom narativu kreiran u obrazovanju, medijima, nauci i na televiziji da dodatno svoju prpoagandu širi putem svojih medija prisutnih u Srbiji često protiveći se reformskim zakonima koji se odnose na ljudska, manjinska i seksualna prava, odnos prema regionu, BiH, Crnoj Gori i Kosovu. Rusija je jedina koja kreira i podržava druge u kreiranju negativnog narativa prema EU i SAD.
SAD je krenula pod Trampom inicijativu o podršci razvoju putne, železničke i avio mreže u regionu, ali ćemo za formulisanje tih ideja sačekati konsolidaciju Bajdenovog kabineta i njegove spoljne politike. Da društvene mreže nisu odlučujuće u ovoj borbi za uticaj govori i činjenica da se TV kampanja ambasade SAD u Beogradu "Vi ste svet" fokusira isključivo na male ekrane nacionalnih frekvencija već više od godinu dana.
SAD i Rusija daleko manje utiču na ekonomiju Srbije u odnosu na Evropsku uniju, ali zbog svojih centralizovanih vlasti brži su u odgovorima na političke izazove za razliku od EU kojoj je potrebno mnogo više vremena da usaglasi odluke i pozicije sa zemljama članicama. Dok SAD dobija više na značaju u poslednjih nekoliko godina, Rusija se u Srbiji zanemaruje, a od EU se standarno očekuje da bude prisutna. Ipak, sve tri strane zabrinute su ulaskom Kine u region i posebno Srbiju koja može politički, ali i ekonomski parirati svima i na taj način višiti veliki uticaj na odluke koje posledično ugrožavaju SAD, Rusiju, EU, ali i u nedostatku transparentnosti odnosa i građane Srbije.
Ivan Trajković
Foto: Arhiva
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »