Најстарији град у Русији
Дербент је најстарији град у Русији, као и један од најстаријих на планети. Прво насеље на овом месту, према археолошким налазима, настало је још крајем 4. миленијума пре нове ере, а савремени град је основан у 5. веку наше ере, пише Russia beyond.
Archive photo
Овај древни град лежи на обали Каспијског мора где се планине Великог Кавказа пружају према води, формирајући Велики кавкаски пролаз.
Archive photo
Древна племена на овом подручју била су седелачка и бавила су се пољопривредом.
Archive photo
Хришћанство је у Дербент стигло 313. године, када га је Урнајр, цар Кавкаске Албаније, увео као званичну религију. Дербент, који је био део ове древне државе у то доба, потпао је под њен религијски утицај. То се догодило давно пре него што је хришћанство стигло у друге крајеве Русије.
Archive photo
Утврђења која ћете пронаћи када посетите Дербент подигнута су ради заштите од сталних напада номадских народа, Хуна и Хазара, у 5. и 6 веку.
Archive photo
Тврђава Нарин-кала је део дербентског утврђења које се налази на списку светске културне баштине Унеска. По величини се може упоредити са Великим кинеским зидом.
Archive photo
У 7. веку Арапи су у Дербент донели ислам.
Почетком 8. века Дербент је постао главно упориште Кавкаског калифата у региону.
Archive photo
Дербент је прави процват доживео у периоду од 8. до 13. века, када је древни град постао један од најважнијих средњовековних центара.
Archive photo
1222. године војска Џингис-кана појавила се на градским зидинама. У почетку је град успешно одолевао Монголима, али 1239. године Дербент је коначно пао.
Archive photo
Како је руска држава постепено била све моћнија, њено интересовање за град је бивало све веће. Као што се сматра да је Санкт Петербург за Русију био прозор према Европи, тако је Дербент требало да постане њена капија према Истоку.
Archive photo
1722. године Петар I се искрцао на северну обалу Дагестана и кренуо према Дербенту. Када је примио кључеве градске капије руски цар је остао да ноћи у граду. Легенда каже да је Петар лично направио рупу у зиду своје собе како би отворио прозор који гледа преко мора.
Archive photo
Па ипак, Дербент је много касније постао део Русије, тек 1806. године. А још дуго времена није био безбедан за руске трупе.
У 19. веку регион је прошао кроз Кавкаски рат у којем се Руска Империја борила да припоји планинске крајеве Северног Кавказа.
Archive photo
Октобарска револуција и Грађански рат који је уследио нису заобишли ни ове крајеве земље, као ни Други светски рат.
Данас, у време мира, свако може да посети Дербент и његову несаломиву тврђаву и диви се древној историји која прожима зидине града.
Николај Шевченко, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: © Archive photo / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- историја
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »