BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Вашингтон спреман да се придружи Савету за људска права УН-а ... да преусмери пажњу са кршења Израела

РТ: Вашингтон спреман да се придружи Савету за људска права УН-а ... да преусмери пажњу са кршења Израела
09.02.2021. год.
РТ: Вашингтон спреман да се придружи Савету за људска права УН-а ... да преусмери пажњу са кршења Израела


Амерички државни секретар Eнтони Блинкен најавио је да ће се Америка „поново придружити“ Савету за људска права УН-а (УНХРЦ) као „посматрач“ у покушају да изврши притисак на међународно тело да се одрекне онога што је назвао „несразмерним“ фокусом на Израел. 

Наводећи наводни повратак Бајденове администрације ка „спољној политици усредсређеној на демократију, људска права и једнакост“, новоименовани дипломата је осудио веће због напора да Израел позове на одговорност за кршења међународног права.


„Препознајемо да је Савет за људска права мањкаво тело, којем је потребна реформа дневног реда, чланства и фокуса, укључујући његов несразмерни фокус на Израел“, рекао је Блинкен новинарима, додајући да је „ефикасна употреба мултилатералних алата“ од централног значаја за мисију Вашингтона.

Блинкен се даље пожалио да је, уместо да предузме мере ради „подстицања суштинских промена“, Трампова администрација оставила „вакуум америчког вођства“ повлачењем из УНХРЦ-а у јуну 2018. Међутим, није дао наговештаје када (или ако) САД би се у потпуности придружиле савету, чијих се 47 чланова бира на трогодишњи мандат.

По изласку из УНХРЦ-а 2018. године, Трампова администрација осудила је међународно тело као „лицемерно и користољубиво“ и осудила његову „хроничну антиизраелску пристрасност“, чак и док је тадашњи амерички амбасадор у УН-и Ники Хејлеј била обасипана похвалама од стране Израела и његових бројних лобистичких група за подстицање америчке политике у њеном фаворизованом правцу.

У намери да повуче САД, Хејлијева је такође надгледала умањење издвајања средстава међународној организацији за помоћ палестинским избеглицама и њиховим потомцима познату под називом УНРВА 2018. године, само неколико месеци након што је израелски премијер Бењамин Нетаниаху предложио да Сједињене Државе повуку своја средства из група.

Администрација Бајдена такође је изразила жељу да се поново придружи иранском нуклеарном споразуму, мада ће њено инсистирање да Иран престане са обогаћивањем уранијума пре него што Вашингтон и прстом макне за ублажавање санкција тешко да ће наћи много подршке у Техерану. Таква "дипломатија са задњег седишта" необично личи на ону из Трампове ере, када је администрација постављала све хистеричније захтеве против Исламске Републике, упркос томе што није имала правни статус у погледу уговора из којег се повукла 2018. године.

Израел је више пута изнео дипломатски гнев у вези са критикама УНХРЦ-а и у октобру је захтевао да „светске демократије“ напусте савет. Републиканци Представничког дома САД поновили су своје ставове у писму упућеном прошле недеље, жалећи да би поновно приступање УНХРЦ-у представљало легитимитет „неких од натиранскијих режима на свету“.

 
Израел се жалио да је погођен са преко 40 резолуција УН-а, иако је била „истинска демократија на Блиском истоку“. Ипак, многе од тих резолуција оборио је амерички вето, а Израел деценијама илегално заузима оно што се према међународном праву сматра палестинском територијом.

Тел Авив се можда осећа посебно нелагодно након што је Међународни кривични суд прошле недеље отворио пут за истрагу ратних злочина у поступцима израелске војске у Гази и на Западној обали. Трампова администрација покушала је да то спречи, док би МКС-у била омогућена истрага ратних злочина почињених од стране САД-а у Авганистану, санкционисањем судија и спречавањем њиховог уласка у САД - санкције које је администрација Бајдена обећала „преиспитати”.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Denis Balibouse / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА