Путин: Заиста се надам да је глобални сукоб немогућ, то би значило крај цивилизације
Председник Владимир Путин је први пут говорио након 12 година паузе на Светском економском форуму у Давосу. Председник је рекао како се свет променио током пандемије коронавируса. Форум је почео у понедељак и први пут се одржава путем интернета.
Поређење са 1930-им
"Наравно, у историји нема директних паралела, али неки стручњаци - и ја поштујем њихово мишљење - повезују тренутну ситуацију са 30-им годинама прошлог века. Можете се сложити са овом ситуацијом, можете се не сложити, али на много начина - према обиму и сложеној, системској природи изазова и потенцијалних претњи - одређена аналогија се и даље сугерише.“
О борби свих против свих
"Ситуација се може развити непредвидиво и неконтролисано. Ако се, наравно, ништа не предузме да се ово не догоди. Штавише, постоји могућност суочавања са стварним поремећајем у светском развоју, препуном борбе свих против свих."
О расколу друштва
"Раст економских проблема и неједнакост раздвајају друштво, рађајући социјалну, расну, националну нетрпељивост, а таква напетост избија чак и у земљама са наизглед успостављеним цивилним и демократским институцијама дизајнираним да изгладе и угасе такве појаве и ексцесе."
Излазак из сиромаштва
О противречностима
"Долази до слабљења међународних институција, регионални сукоби се умножавају, а глобални систем безбедности се такође погоршава. Противречности се и даље увијају, како кажу, у спиралу."
"Можемо очекивати агресивнију природу практичних радњи (у политици), укључујући притисак на оне земље које се не слажу са улогом послушних контролисаних сателита. Употреба трговинских баријера, нелегитимне санкције, ограничења у финансијској, технолошкој, информационој сфери - таква игра без правила критично повећава ризике једностране употребе војне силе, то је опасност“, нагласио је он.
О немогућности глобалног сукоба
"Као што знате, неспособност и неспремност да се такви проблеми у суштини реше у 20. веку претворили су се у катастрофу Другог светског рата. Наравно, сада је такав глобални, врући сукоб, надам се, у принципу немогућ. Заиста се надам дакле. То би значило крај цивилизације“.
"Очигледно је да је ера повезана са покушајима изградње централизованог, униполарног светског поретка - ова ера је готова. Али, у ствари није започела. Покушај је направљен само у овом правцу. Али и то је већ прошло. Такав монопол - он је једноставно по својој природи био у супротности са културном, историјском разноликошћу наше цивилизације.“
О улози ИТ гиганата
"Технолошки гиганти, пре свега дигитални гиганти, почели су да играју све значајнију улогу у животу друштва. Сада се о томе много говори, посебно у вези са догађајима који су се догодили у САД-у током предизборне кампање. У неким областима се они већ де факто такмиче са државом.“
О нади у будућност
„Драги пријатељи, сви знамо да надметање, ривалство између земаља у светској историји није престало, нити се зауставило, нити ће икада престати, а противречности, сукоби интереса су у ствари природна ствар за тако сложен организам као што је данашња људска цивилизација. Међутим, на прекретницама се то није мешало, већ нас је, напротив, охрабрило да удружимо напоре у најважнијим, заиста судбоносним областима. И чини ми се да је сада управо такав период."
О вакцини против коронавируса
"Видимо да је масовна вакцинација данас доступна првенствено грађанима развијених земаља, док су стотине милиона људи на планети лишене чак и наде у такву заштиту. У пракси таква неједнакост може значити заједничку претњу."
О мутацијама коронавируса
„Светска заједница треба да створи услове за научнике и стручњаке да раде заједно како би разумели зашто и како настају мутације, на пример, коронавируса, колико се различити сојеви међусобно разликују.“
О узајамној љубави са Европом
"Европа и Русија су у том погледу, са становишта економије - апсолутно природни партнери. И са становишта развоја науке и технологије. Овде је важно само једно - ви треба искрено да приступите дијалогу. Да се ослободимо коришћења у унутрашњим политичким процесима свих проблема које смо добили из прошлих векова и да погледамо у будућност. Спремни смо за то, желимо то, ми тежимо томе. Али љубав је немогућа ако се испољава само на једној страни, мора бити узајамна."
РИА Новости
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / Михаил Климентьев/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Путин
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »