BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Буљубашић признао злочине у логору "Дретељ"

Буљубашић признао злочине у логору
30.07.2007. год.

Бивши поручник Збора народне гарде Хрватске Едиб Буљубашић признаје да је почетком рата у БиХ издао наредбу за стрељање Боже Балабана и Јове Пејановића у концентрационом логору "Дретељ" у Чапљини по наредјењу команданта тог логора, капетана, Ивице Петрушића.

Буљубашић, у исповести бањалучким "Независним новинама", каже да су убијени и Ненад Марковић, Никола и Душан Кузман, те да су још четири особе умрле у логору "Дретељ".

Према његовим речима, у логору су били и официри Хрватских оружаних снага (ХОС) Јосип Вегар, Илија Пејић, Марио Миличевић Баја, Шиме Мартиновић, Миро Хрстић и Емира Оруцевић, која је сада у Америци.

Буљубашић је притвореник Казнено-поправног завода (КПЗ) Зеница, где служи казну од 34 године затвора због четвороструког убиства, која је извршио пре и после рата, а једна од жртава је и његов отац.

У исповести бањалучком листу, каже да га је на дужност заменика команданта логора "Дретељ" поставио командант ХОС-а за БиХ генерал Блаж Краљевић, који је касније убијен.

Он тврди да "одговорни за убиства у 'Дретељу' желе да сву кривицу припишу њему".

"Оснивач логора је пуковник Ивица Приморац, Краљевићев заменик. Због контрола припадника 'Црвеног крста' привидно је у 'Дретељу' обучавана војска, док су Срби логораши били добро сакривани", каже Буљубашић, који је пре рата у БиХ био потпоручник ЈНА.

Из Хрватске га је, према његовом казивању, у "Дретељ" послао Доброслав Парага, шеф Хрватске странке права, а после два месеца је добио прекоманду у Босански Брод.

"Србе из Стоца у 'Дретељ' је доводио Мирсад Репак (40), који је 8. маја ухапшен у Норвешкој. Ухапшени су и Ахмет Макитан и Шведјанин Џеки Арклов, који је био плаћеник у 'Дретељу'.

Сви логораши били су цивили, а ту је боравило десетак војника ХОС-а. Петрушић и поручник Шиме Мартиновић знају где су сахрањени сви убијени у том логору", каже Буљубашић.

Он наводи да ће сарадјивати с тужилаштвом БиХ иако има и претњи. Тужилаштво БиХ у априлу је отворило истрагу против 59 Хрвата и Бошњака, који су осумњичени за ратне злочине почињене над српским становништвом у Херцеговини.

Пре неколико дана, норвешки и шведски истражни органи су у Тужилаштву за ратне злочине у Београду саслушали девет сведока у вези са ратним злочином против српског цивилног становништва у логору "Дретељ" који је био под контролом Хрватских одбрамбених снага у БиХ.

Од маја до августа 1992. године, у том логору било је заточено 211 Срба - 129 мушкараца и 82 жене.

Норвешки истражни органи, према тврдњама "Независних", спроводе ову истрагу у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине Србије, након хапшења у тој земљи 8. маја Мирсада Репка, који је осумњичен за више случајева тешког насиља, противзаконитог хапшења и силовања.

Шведски истражитељи, такодје, су заинтересовани за тај ратни злочин због потенцијалних извршилаца који се налазе на њиховој територији.

До сада је за случај "Дретељ" Тужилаштву за ратне злочине Србије изјаве дало 16 сведока из Србије.
Буљубашић тврди да има доказе и наредбе, које су потписивали Иван Петрушић, Блаж Краљевић, Анте Пркачин и Миле Дудаковић Јастреб, командант Вуковара, али да нема начина да те документе проследи било коме из затвора.



  • Извор
  • mtsmondo.com
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА