„Ударимо Русе у рањиво место“: Шта спрема НАТО
Повећање војног контингента, изградња војне инфраструктуре и даља међународна консолидација - у 2021. години НАТО ће појачати притисак на западне границе Русије. У мају-јуну, алијанса ће одржати највеће маневре од Хладног рата - "Бранилац Европе 2021". Одговор на њих биће подједнако велике заједничке вежбе Русије и Белорусије „Запад 2021“, заказане за септембар.
Бојно поље - Европа
"Бранилац Европе 2021", као и раније, вежбаће се одбрамбене и офанзивне акције у источној Европи и на Балтику. Према легенди вежби, снаге НАТО-а мораће да изврше јуриш на Калињинградску област, блокирају западне регионе Русије, а такође ће одбити „велику руску офанзиву“. За разлику од претходних година, ове године посебна пажња неће бити посвећена источној, већ јужној Европи. Маневри су планирани у Црној Гори, на Косову и у Албанији. Вежбе ПВО и са ракетама земља-земља одржаће се у Бугарској и Румунији, а Мађарска ће служити као дубока позадина.
© Фото : U.S. Army photo / Kimberly Spinner
Американци ће пребацити значајне снаге у Европу, укључујући јединице 1. коњичке и 82. ваздушно-десантне дивизије. Стотине јединица војне опреме за различите намене биће пребачене преко Атлантика. Поред тога, 53. пешадијска бригада биће пребачена са Флориде. Није искључено да ће Американци након вежби поново „заборавити“ неко од оружја у Европи, као што се то већ више пута догодило. Према стручњацима, на овај начин Пентагон из године у годину повећава своје офанзивне способности у региону.
Показати снагу
Обе стране нису користиле уобичајени дипломатски језик о неусмерености вежби против било које државе или војног блока. Вежбање напада НАТО снага на Калињинград и припрема руских војника за урбане битке јасно указују ко ће против кога да се бори. Наравно, вероватноћа пуног оружаног сукоба је мала, али врло реална.
„Односи између Русије и НАТО-а погоршаће се ове године“, рекао је Константин Сивков, први потпредседник Академије за геополитичке проблеме.
„Бајден жели да обнови и мобилише савез, а то захтева спољног непријатеља. Вашингтону је такође потребан имиџ спољног непријатеља да би консолидовао америчко друштво.“
Зарадити новац
Међутим, стручњаци верују да у стварности НАТО нема очигледне агресивне планове против Русије. А даље ширење савеза за Американце је начин да зараде новац и још више везују Европу за себе. Вашингтон ће се вратити у доба пре Трампа и појачати своје мешање у послове Старог света.
© AP Photo / Spc. Hubert Delany III/U.S. Army
„Кључни проблем алијансе и даље је хитан - финансирање. Ко плаћа, наручиваће музику. Две трећине буџета долази из Сједињених Држава и то није тајна. Савршено знамо да су трошкови већ премашили билион долара и то пре свега захваљујући Вашингтону. Европске државе се ослањају на залихе из Сједињених Држава - све до сувих оброка. Ово подржава колосални амерички одбрамбени буџет - корпорације које делују у име НАТО-а зарађују огроман новац “.
Стручњак је приметио да активности Северноатлантске алијансе данас изгледају као пребацивање новца из једног џепа у други. Вашингтон додељује средства НАТО-у, савезници их користе за куповину америчке опреме и наоружања и круг се затвара.
Европа за Сједињене Државе под Бајденом остаће једно од главних тржишта војних производа. То значи да из иностранства треба очекивати пораст антируске реторике. Али већина стручњака је сигурна: Вашингтон и Брисел се вероватно неће усудити да заиста тестирају снагу друге по снази војске на свету.
Извор: РИА Новости
- Извор
- Танјуг
- фото: © CC BY 2.0 / NATO / РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- САД
- Белорусија
- НАТО
- маневври
- геополитика
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »