Бакарна грозница
Због раста цена на домаћем и светском тржишту, бакар је свакодневно на мети лопова у Србији! Дрски крадљивци односе олуке, цеви, телефонске екаблове, реглере за струју, осигураче, па чак и канализационе шахте! У овом уносном послу зарада је велика, а задовољни су сви - од лопова, препродаваца до власника отпада и ливница којима је потребан бакар.
Властимир Трујић, директор Института за бакар у Бору, из којег су лопови недавно украли око 200 килограма бакра, каже за Пресс да се крађа бакра и других племенитих метала, попут алуминијума, и те како исплати.
- Наравно да је исплативо, зашто би то иначе радили? Нарочито када је бакар у питању, и то из више разлога. Прво, бакар је лако доступан за крађу. Има га свуда око вас. Поклопци за канализационе отворе, олуци, телефонски каблови, каблови за електричну енергију, бакарне цеви... Друго, сви хоће да купе бакар, а за њега може да се постигне добра цена - каже Трујић, и додаје да је Институт за бакар опљачкан и прошле године, када су лопови однели 150 килограма племенитог метала.
Према његовим речима, главни разлог што се бакар све више краде јесте раст његове цене на светском тржишту.
- Како је у свету, тако је и код нас. А на светском тржишту бакар и племенити метали никад нису више вредели! Разлог је једноставан, нема их довољно. Зато је потражња велика и сви се сналазе како умеју. Ако је регуларна цена бакра између 7 и 8 евра по килограму, а вама лопов донесе и тражи упола мање пара, ко је луд то да одбије - каже Трујић, и објашњава:
- Бакар који се украде продаје се сакупљачима секундарних сировина. То су људи који раде на отпадима и стовариштима. Често и власници ливница, одакле се бакар такође краде, купују бакар који је украден из неке друге ливнице. И тако то иде у круг - каже Трујић.
Он истиче да су често наркомани ти који краду бакар тако што скидају све на чему виде да има овог метала.
- Они не бирају! Краду реглере за струју, поклопце са шахти, осигураче, све што им дође до руку. Често упадају у школе и слична места где нема обезбеђења. Зато је један од начина да их спречимо ангажовање добре заштите, што смо ми на нашем институту већ урадили - рекао је Трујић.
Како Трујић истиче, главни проблем је у закону који би, по његовом мишљењу, за овакве преступнике морао да буде строжији.
- Једноставно, ако се пооштре закони, лоповлуку ће се стати на пут. Овако, полиција често ухвати ове крадљивце, они све лепо признају и онда их пусте да са слободе чекају суђење. А они за то време наставе да краду и тако никад краја томе - каже Трујић.
Тона бакра 8.000 долара!
Потражња за бакром у свету повећана је са пола милиона тона далеке 1900. године на 17 милиона тона 2006. и ове године би могла да се увећа за још 4,7 одсто!
Раст потражње пратио је велики скок цена главног обојеног метала, па је тона бакра 2003. коштала 1.500 долара, да би у мају ове године достигла чак 8.000 долара!
- Извор
- pressonline.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »