BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Балкански ток: Србија добија гас из Русије, хоће ли ускоро постати мини-чвориште?

Балкански ток: Србија добија гас из Русије, хоће ли ускоро постати мини-чвориште?
12.01.2021. год.


Покретање крака "Турског тока" од велике је важности за Србију. Земља ће моћи да добије све бонусе из свог географског положаја и то ће јој помоћи да постане важна карика на Балкану.

Од очаја до стабилности у снабдевању енергијом, ово је путовање Србије током последњих шест година. Снови о Јужном току, у које су државе чланице пројекта, укључујући и Србију, полагале велике наде, срушили су се крајем 2014. године. Тада је Бугарска подлегла огромном притиску Вашингтона и Брисела и саботирала пројекат. Москва је најавила да ће Јужни ток бити замењен турским. Гасовод је проширен на такав начин да руске сировине добијају не само Турска, већ и Балкан, и, пре свега, Србија, која сада може, не без разлога, да полаже одређене наде на Балкански ток.


Подсетимо, рано ујутру 1. јануара ове године председник Србије Александер Вучић званично је пустио руски гас гасоводом у гасни дистрибутивни систем земље. Вучић је тада рекао да је земља постала „много богатија“ након прикључења гаса, а да гас привлачи и инвестиције у разне регионе Србије. Председник се захвалио свима који су изградили гасовод на одличном раду, као и руском председнику Владимиру Путину.

У јесен 2020. године "Платс" је известио да би пуштање у рад србског дела Турског тока могло да буде одложено за пролеће 2021, пошто Србија наводно касни са роком изградње. Могуће кашњење у Београду било је повезано са изградњом компресорске станице. Али крак дуг 403 километра од Зајечара до Хоргоша завршен је на време, а скептици су остали без посла.

Покретање Балканског тока смањиће трошкове повезивања гаса на домаћем тржишту, а могућ је и приход од потрошача на Балкану за транзит горива кроз српску територију, а Србија у блиској будућности може постати мини чвориште за Балкан, па тако 
Северна Македонија као и самопроглашено Косово и Метохија могу да добијају руски гас преко Србије. Могуће је да би ово био први корак ка враћању Косова и Метохије у политичку орбиту Београда. Или чак добар додатак покушају да их се на неки начин реинтегрише у оквиру такозваног „мини-шенгена“. Шансе за успех у изградњи неколико мини кракова из Србије су велике, јер је србска инфраструктура географски ближа, што значи да је са економске тачке гледишта исплативије да гас до Косова и Северне Македоније долази из Србије, пише србски лист Печат.
Између осталог, Србија се појављује на међународној енергетској мапи јер она сада има стратешки ресурс. Суштина је да Београд има само плусеве. За сада би требало да разговарамо о њима, јер у посао још увек није ушао инострани играч, који, као што знате, у било ком далеком инфраструктурном пројекту види претњу националној безбедности.

Аутор Кирил Гришин, радио Sputnik



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Турецкий поток/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА