BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пушков: Кину и Русију у Вашингтону сматрају америчким противницима

Пушков: Кину и Русију у Вашингтону сматрају америчким противницима
09.01.2021. год.


Члан Савета Федерације Русије Алексај Пушков формулисао је нову доктрину спољне политике Сједињених Америчких Држава након доласка на власт новоизабраног председника Џозефа Бајдена, истакавши да Америка намерава да се супротстави Русији и Кини, јер им је Русија „непријатељ“, а Кина „конкурент“.


„Судећи по свему, будућа америчка администрација не види могућност да раздвоји Кину и Русију упркос томе што ће то покушавати. Иако ће однос према њима бити другачији (према мишљењу Бајдена, Кина је конкурент, а Русија непријатељ), у сваком случају и Кину и Русију у Вашингтону сматрају америчким противницима – и идеолошким, и политичким и геоекономским. Због тога САД намеравају да се супротставе обема, али пре свега – 'све упорнијој Кини'“, написао је Пушков на телеграму.
Ипак, како каже, у Америци схватају да се не могу сами изборити са свиме.

„Отуда идеја о 'глобалној коалицији демократија' против 'ауторитарних режима' у виду Кине, као и Русије. Али ако против Русије таква коалиција на бази НАТО-а већ постоји, онда се она против Кине тек треба формирати“, сматра руски сенатор.

Он је подсетио на Бајденове речи да се у азијско-пацифичком региону „амерички интереси и вредности суочавају са растућим изазовом“ из Кине.

„Према речима теоретичара 'глобалне коалиције демократије' сматрају да Кина покушава да достигне 'критичну масу утицаја'. А за такву масу земље из 'сиве зоне', које се налазе између западне алијансе са једне, и Русије и Кине са друге стране, добијају изузетан значај. Реч је о Средњој Азији, Јужном Кавказу, Источној Европи (пре свега, Белорусији и Украјини), као и земљама југоисточне Азије“, објашњава Пушков.

Према његовим речима, сви ти региони постају зоне супарништава „између две врсте светског поретка“ – „либерално-демократског“ у „ауторитарног“.

„Наглашавам да та доктрина комбинује задатак интензивног геополитичког ривалства са идеолошким приступом, у складу са којим се води борба између два супротстављена модела савременог светског поретка. Идеологизација геополитичког ривалства карактеристична је за хладни рат и оживљава је у новом облику – као конфронтацију између 'савеза демократија' и 'савеза диктатура'. Дакле, у новој доктрини америчке спољне политике примећује се спој агресивно-либералних и неоконзервативних оријентација, а заједнички именилац им је жеља да се обнови америчка хегемонија на основу глобалног савеза присталица либералног светског поретка“, закључује Пушков.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Александр Натрускин/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА