BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Санкције убијају људе и подривају читав систем људских права и хуманитарну помоћ - УН

РТ: Санкције убијају људе и подривају читав систем људских права и хуманитарну помоћ - УН
12.12.2020. год.


Једностране санкције убијају, излажу болестима и изгладњују људе у државама које су мета санкција и чине хуманитарни рад све тежим и ризичнијим, рекао је известилац УН-а у осуђујоћој оцени.

Пандемија коронавируса могла је окупити човечанство у сарадњи у борби против смртоносне болести. Уместо тога, 2020. године забележена је експанзија употребе једностраних санкција које циљају читаве нације и нарушавају њихову способност да одговоре на избијање епидемија на њиховој територији, истовремено подривајући глобалне напоре да им се пружи хуманитарна помоћ. Резултат тога је да људи настављају да умиру, не лечећи се од својих болести и на други начин им се ускраћују њихова основна људска права.


Осођујућу оцену дала је Алена Доухан, специјални известилац УН-а о негативном утицају једностраних мера принуде на уживање људских права, која је добила мандат у марту. Ове недеље објавила је сет смерница о томе како ублажити људску патњу од санкција.

Иако би бољи исход био укидање или барем суспендовање једностраних санкција бар док се глобална здравствена криза не заврши, Доуханова овакав сценарио види као нереалан. Њени скромнији предлози укључују израду процена утицаја свих санкција које државе настоје да уведу пре него што то учине и општи добронамерни однос према хуманитарним организацијама, уместо да им ометају рад.


Водеће хуманитарне групе које је консултовала назвале су санкције данашњом „главном препреком за испоруку помоћи“. Режим санкција је „вишеслојан, збуњујући, нетранспарентан и опсежан“, док хуманитарна изузећа „остају неефикасна и неадекватна“. Са претњом екстериторијалних секундарних санкција које расту ове године, постоји „све веће прекорачење од стране банака, донатора и доставних компанија“.

У међувремену, хуманитарни радници морају се носити не само са застрашујућом бирократијом, већ и са неконтролисаним трошковима и временом чекања када покушавају да доставе храну, лекове и друге кључне потрепштине којима су преко потребне. Такође се суочавају са личним претњама грађанском одговорношћу или чак кривичним гоњењем због санкција.

У смерницама се не помиње ниједна држава по имену, али када је Доуханова прошлог месеца учествовала на семинару да би описала своја запажања, навела је мноштво примера како Сједињене Америчке Државе примењују санкције са разорним ефектом.


Вашингтон је задржао ембарго према Куби, спречавајући је да купује респираторе, чак и када је Хавана послала хиљаде лекара да помогну другим земљама да се носе са коронавирусом. Увео је санкције Венецуели, узрокујући несташице ствари попут сапуна, што чини прање руку за сузбијање ширења коронавируса, према препоруци Светске здравствене организације, „немогућим“.

Због америчког притиска Иран не може да купује инсулин за своје дијабетичаре нити да добије хитне зајмове од Светске банке или Међународног монетарног фонда. Ирански лекари не могу приступити подацима из база података јавних информација попут PubMed-а. Покушаје обнове Сирије спутава такозвани Цезаров акт, који свима који у учествују у обнови прети секундарним санкцијама.

Током године „Сједињене Америчке Државе су повећале употребу и претње санкцијама, посебно разматрајући нове врсте санкција у вези са напорима да оптуже Кину за ширење болести“, додала је тада Доуханова.

Званичник УН-а је упозорила да "није могуће постићи било какву `општедобру` сврху кршењем људских права оних које једностране санкције желе заштитити" и позвала земље да размотре хитне кораке ... дајући приоритет спасавању живота током коронавируса преко политичких, економских и других инструмената.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / Aboud Hamam / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА