Петербуршки научници: Вакцинација против туберкулозе повећава имунитет против короновируса
Универзитет на коме је студирао Владимир Путин, један је од највећих руских научних платформи, стога не чуди што су управо његови научници дали добар одговор на „антивакцине“, доказујући да многе вакцине помажу у развоју општег имунитета. Тако је група истраживача са Медицинског факултета Државноог универзитета у Санкт Петербургу ово питање поставила светској научној заједници још у пролеће, када су научници широм света активно расправљали о томе, постоји ли веза између вакцинације против туберкулозе у раном детињству и благог тока нове инфекције коронавирусом. Међутим, у то време статистика о пацијентима са COVID-19 још увек није била довољна за доношење поузданих закључака. Ипак, научници из Санкт Петербурга направили су велики научни рад како би доказали или оповргли могућност развоја додатног имунитета на коронавирус током вакцинације против туберкулозе. Анализа статистичких података коју су извршили стручњаци Универзитета показали су да су инцидиенција COVID-19 и ток акутне интерстицијалне пнеумоније изазване инфекцијом и стопа смртности од ње повезани са чињеницом вакцинације бацилом Калмета-Герена (БЦЖ) (француски Bacillus Calmette—Guérin, BCG) према националном календару вакцинације.
Испоставило се да је стопа морталитета нижа у оним земљама у којима су национални програми имунизације радили или се настављају и данас, посебно ако су се ревакцинације практиковале, као што је у источној Европи, Финској, Кини, Јапану, Кореји, Централној и Јужној Азији, Африци, у низу земаља које су биле део СССР-а ... На пример, у Русији се БЦЖ вакцина даје једном у животу новорођенчади, али управо рано и продужено излагање соја вакцине имунолошком систему у развоју даје адјувантни ефекат - појачава имунолошки одговор тела на различите, укључујући многе заразне антигене. Четири земље - Белорусија, Казахстан, Туркменистан и Узбекистан врше ревакцинацију - вакцинишу се два пута. Ова цифра је знатно већа тамо где масовна БЦЖ вакцинација никада није спроведена или заустављена пре више од 20 година, на пример у САД-у, Италији, Холандији, Белгији и западним земљама попут Немачке (у поређењу са источним).
Научници са Државног универзитета у Санкт Петербургу дошли су до закључка да се ефекат имунитета постиже ако се БЦЖ вакцина даје са незрелим имунолошким системом.
„Постоји разлог да се верује да ће код одраслих и старијих људи који нису били вакцинисани у раном детињству ефекат касне примене вакцине бити знатно мањи“, објаснио је Леонид Чурилов.
„Истовремено, постоје радови истраживача из Холандије, где се БЦЖ-ом не вакцинише у детињству, што указује да се његовом применом код одраслих не погоршава и, можда, донекле олакшава ток болести када је заражена новим коронавирусом."
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости / РФПИ и Центр имени Гамалеи/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- медицина
- болест
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »