BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Понестаје времена“: САД поставиле нове захтеве док Русија даје уступке како би спасила последњи преостали споразум о нуклеарном одвраћању - Антонов

РТ: „Понестаје времена“: САД поставиле нове захтеве док Русија даје уступке како би спасила последњи преостали споразум о нуклеарном одвраћању - Антонов
04.12.2020. год.


Москва је пристала на кључне америчке захтеве у покушају да сачува нови споразум СТАРТ у трци са временом за продужење уговора пре него што истекне, рекао је руски амбасадор у САД-у. Вашингтон је једноставно поставио нове захтеве.

"Судбина Новог СТАРТ-а можда је кључно питање за будућу контролу наоружања", рекао је амбасадор Анатолиј Антонов.


Уговор из 2011. године којим се ограничавају нуклеарне бојеве главе и њихови лансери које САД и Русија поседују остаје практично једини активни споразум о контроли наоружања између две нуклеарне силе. Ипак треба да истекне 5. фебруара следеће године, док су Москва и Вашингтон у нелагодним преговорима о његовом продужењу.

"Дуго нисмо могли да обезбедимо сагласност САД-а за наставак озбиљног дијалога. У ствари, успели смо да поново успоставимо контакте само уочи америчких председничких избора. Као резултат тога, понестаје нам времена ..."

 

Антонов је додао да је Русија спремна да прихвати два кључна америчка захтева да пробију ћорсокак и спасу споразум, само да би се удовољило додатним захтевима.

„После тешких консултација са нашим америчким колегама пре два месеца Русија је најавила спремност да се састане са Вашингтоном на пола пута о два кључна питања“, рекао је Антонов, додајући да су уступци повезани са продужењем уговора на годину дана уместо пет и да се обезбеде све нуклеарне бојеве главе за тај период.

Управо то је тражио амерички саветник за националну безбедност Роберт О'Брајан средином октобра, када је руски председник Владимир Путин предложио продужење новог споразума СТАРТ на годину дана без икаквих предуслова.

Међутим, очигледно је да је Вашингтон одлучио да не прихвати то. САД су „покушале да нас натерају да пристанемо на укључивање оштрог режима верификације из доба Хладног рата“ и да формулишемо неке дефиниције за које се од Москве очекује да буду повезане са неким будућим преговорима о споразуму, рекао је амбасадор, додајући да је Вашингтон дословно тежио да „добије резултате унапред пре потенцијалних преговора“.

Антонов је назвао нове захтеве наглим преокретом у америчкој политици, јер је управо Вашингтон предложио остављање ригорозних контрола из доба Хладног рата, када је о споразуму преговарано први пут пре 11 година.

Потписан 2010. године, нови уговор СТАРТ ограничава број нуклеарних бојевих глава које Москва и Вашингтон могу да поседују на 1.550, те да број распоређених стратешких нуклеарних лансера не би требало да прелази 700, са њиховим укупним бројем од 800.

Руски изасланик је похвалио ефикасност споразума рекавши да је помогао да се број распоређених бојевих глава смањи за трећину, а број лансера за више од половине.


Москва се и даље нада да би могла спасити споразум, те је позвала САД да наставе разговоре, додајући да би сваки споразум требао довести до повећане сигурности за све, а не за неколико изабраних држава.

„Било који преговори требало би да резултирају побољшаном националном безбедношћу свих земаља. Спремни смо за такав рад“, рекао је Антонов, додајући да се Русија, као „предвидљива нуклеарна сила ни под којим условима неће укључити у нову трку у наоружању.

Позивајући међународну заједницу да подржи њене сталне напоре на очувању стратешке стабилности, Антонов је реторички питао да ли свет треба да „гради односе на основи једнакости или да одустане и подвргне се вољи једне државе“.

Извор: Восток / РТ

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Shamil Zhumatov / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА