Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Србија повлачи одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе
29.11.2020. год.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић саопштила је да ће Србија, унилатерално, повући одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе у Србији Тарзана Милошевића.
Брнабић је, након састанка са председником Србије Александром Вучићем и министром спољних послова у Влади Србије Николом Селаковићем у Председништву Србије, рекла да је председник Вучић позвао њу и министра Селаковића на разговор ради консултација око одлуке Владе.
Он разуме и подржава ову одлуку, јер је у складу са Бечком конвенцијом и протоколима. Такође је рекао да су конвенције важне, али да су живот и наше пријатељство са Црном Гором важније, истакла је Брнабић.
Премијерка је подсетила да је Србија синоћ ускратила гостопримство амбасадору Црне Горе Тарзану Милошевићу, након што је Црна Гора прогласила амбасадора Србије у Подгорици Владимира Божовића персоном нон грата.
Она је навела да је то учињено у складу са чланом 9. Бечке конвенције о дипломатским односима.
Према њеним речима, у жељи да Србија пружи још једном руку сарадње и пријатељства, јер је било доста сукоба у региону, Вучић је замолио представнике Владе да преиспитају ту одлуку.
Консултовали смо и представнике србског народа у Црној Гори, који су ову одлуку подржали. Србија ће унилатерално, једнострано повући још вечерас одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе у Србији, истакла је Брнабић.
Премијерка је навела да је Влада Црне Горе прогласила амбасадора Србије у Подгорици Владимира Божовића персоном нон грата и наложила му да напусти земљу због изјаве у којој позива неколико пута на братство, пријатељство, слогу и поверење.
Брнабић је потом прочитала изјаву амбасадора Божовића због које је проглашен персоном нон грата:
“Велика и славна Мојковачка битка као пример христолике жртве за свог ближњег и за слободу, била је увод у ослобођење Црне Горе, и Подгоричку скупштину, као слободан израз народне воље за уједињење са братском Србијом, историјска подсећања треба да нам служе да будемо браћа, пријатељи, најближе комшије, да будемо заједно у љубави, да будемо окренути једни ка другима и да се међусобно поштујемо и помажемо да градимо братске и пријатељске односе уважавајући јасне и непобитне чињенице са правом да их можда и различито гледамо, поимамо и тумачимо.
Без обзира на неко ново њихово гледање емоције и односе које може изазвати неки догађај из прошлости, морамо се са дужном пажњом и поштовањем сетити свих тих људи, њихових дела и то узети као историјско памћење, које нам само може послужити за добро у садашњости и будућности”.
Она је поручила да као председница Владе Србије, министар Никола Селаковић и цела Влада, али и Србија у потпуности се слажу са том изјавом амбасадора Божовића.
Додала бих да се пола Црне Горе слаже са овом изјавом. Она никако, ни на који начин не може бити повод да се амбасадор једне земље због изјаве у којој позива неколико пута на братство, пријатељство, слогу и поверење избаци из једне земље. Чак и када се не слажемо око изјава, чак и чињенично, то може бити разлог или повод за протестну ноту, али заиста никако за проглашавање персоном нон грата једног амбасадора у једној земљи, истакла је Брнабић.
Премијерка је оценила да делује као да се нешто у Подгорици очекивало да се деси, да би се појавио разлог да избаце амбасадора Србије и за додатна непријатељства, за додатни непријатељски акт.
Не желимо да имамо такав сличан непријатељски акт према Црној Гори. Из тог разлога донели смо вечерас такву одлуку, показујући да са Црном Гором желимо да радимо и сарађујемо. Мени је жао што се све чешће у Црној Гори чује и прекраја истина, историјска чињеница и говори да је Србија била окупатор у Првом светском рату, Србија која је изгубила трећину становништва, на коју сви широм света гледају као највећег мученика Првог светског рата, указала је премијерка, изражавајући жалост што званичници у Црној Гори такву Србију проглашавају данас окупатором.
Она је нагласила да када се све то остави по страни, мора да се да шанса партнерству, пријатељству и сарадњи.
Брнабић је као први разлог за то навела регионалну стабилност, сарадњу и пријатељство са Црном Гором, које је високо на лествици приоритета Владе Србије и председника државе.
Други разлог је, додала је она, то што 30 одсто становништва Црне Горе чине Срби.
Било какво даље отежавање ситуације Срба у Црној Гори није ни нама ни њима у интересу. Надамо се да ће се ово протумачити као акт добре воље и да ћемо наставити да градимо све боље односе са Црном Гором. Нама је до тих односа стало, поручила је премијерка.
Брнабић је подсетила и на значајне економске односе са Црном Гором, указавши да је током 2019. године укупна робна размена достигла вредност од 857,3 милиона евра, од чега је србски извоз био 787,4 милиона евра.
Исто тако, подсетила је Брнабић, да су грађани Србије важан чинилац за економију Црне Горе, тиме што су најбројнији туристи и на много других начина.
Ми ћемо повући једнострано нашу одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе из Србије. То шаљемо као акт добре воље, пружену руку пријатељства и сарадње убудуће, закључила је премијерка.
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »