BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Небензја: Покушаји подривања Дејтонског миросвног споразума оптерећени су врло озбиљним последицама не само за БиХ, већ и за читав регион Балкана

Небензја: Покушаји подривања Дејтонског миросвног споразума оптерећени су врло озбиљним последицама не само за БиХ, већ и за читав регион Балкана
25.11.2020. год.


Дејтонски мировни споразум, којим је окончан грађански рат у Босни и Херцеговини (БиХ) од 1992. до 1995. године, и даље остаје на снази, а покушаји његовог уништења прете дестабилизацијом Балкана, саопштио је руски стални представник при УН-у Василиј Небензја на неформалном састанку чланова Савета безбедности УН-а, који се одржао на руску иницијативу, преноси ТАСС.


„Русија као један од гаранта Дејтонског споразума у ​​потпуности подржава основне принципе суверенитета и територијалног интегритета Босне и Херцеговине, једнакост сва три државотворна народа и два ентитета (Муслиманско-хрватска федерација Босне и Херцеговине и Република Србска) са широким овлашћењима“, рекао је дипломата.

„На 25. годишњицу Дејтонског мировног споразума позивамо наше партнере у Савету безбедности УН-а да се изјасне у знак подршке овим постулатима“, нагласио је он.



Према речима Небензје, „споразуми који су потписани 1995. године од фундаменталног су значаја за БиХ и остају у потпуности релевантни“.

"Равнотежа интереса три народа, која се огледа у документу, прилично је ефикасна ако се строго поштује. Покушаји подривања ове архитектуре оптерећени су врло озбиљним последицама не само за БиХ, већ и за читав регион Балкана", упозорио је он.

На позив Русије, састанку је присуствовао лидер босанских Хрвата, шеф странке Хрватска демократска заједница (ЦДУ) Драган Човић. Напоменуо је да су "споразуми утврдили основне принципе постојања Босне и Херцеговине, укључујући поштовање суверенитета и територијалног интегритета земље, једнакост три народа - Бошњака, Срба и Хрвата".

„Дали су кључ за решење међунационалних сукоба, за дијалог свих страна заснован на једнакости, узајамном поштовању, компромису и консензусу“, нагласио је политичар.


Србски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик заузврат је Дејтонски споразум назвао „једним од најважнијих међународних докумената након Другог светског рата“. У свом говору критиковао је високог представника УН-а за Босну и Херцеговину Валентина Инцка због „мешања у унутрашње ствари БиХ“.

О споразуму

Дејтонски споразум (Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини) договорен је 21. новембра 1995. године у америчкој војној бази у Дејтону у држави Охајо, а потписали су га 14. децембра 1995. у Паризу лидер муслимана Алија Изетбеговић, председник Србије Слободан Милошевић и хрватски председник Фрањо Туђман.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © ТАСС / Валерий Шарифулин/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА