Србска војска ушла у Бањалуку - 102 годинe од ослобођења
Србска војска је пре 101 годину ушла у Бањалуку и ослободила је од аустро-угарских окупатора. Данас се обележава дан уласка Српске војске у овај град. Уласком Српске војске, Бањалука је, после више векова проведених под турском и аустро-угарском окупацијом, поново постала слободан град.
Након пробоја Солунског фронта, 15. септембра, 24.000 србских добровољаца са простора БиХ учествовало је у ослобађању Србије, а потом и Босне и Херцеговине и свих територија које ће ући у састав новонастале државе Краљевине Југославије.
Војска је дошла под командом мајора Драгољуба Бајаловића, команданта Првог батаљона 13. пешадијског пука "Хајдук Вељко". Њега је на станици поздравио добродошлицом председник новоизабраног Народног већа свештеник Никола Костић, а одмах и подначелник Паво Гргић, понудивши му со и хљеб.
Улазак српске војске у Бањалуку 1918. године
Председник Народног већа, Никола Костић, ступајући пред мајора Бајаловића са сузним очима које су одавале неограничену радост и љубав виде велике ослободиоце и поздравио га речима:
"Жељно очекивана, браћо, добро нам дошли. Вjекови су вас изгледали, гусле су вас дозивале, храбри јунаци гинули с именом вашим на уснама, многе су се руке потајно шириле, да вас приме у загрљај. И, ето, испуњен је дуго сањани сан. Први пут ступа нога србског војника на тло крваве Крајине, хајдучко коначиште Петра Мркоњића, благословене нека су ваше стопе. Процвjетаће њиве и ливаде, пропjеваће шуме и лугови, заиграће коло браће од три имена и три вjере, заориће се химна слободе, силна, громка, никад не чувена. Ви, јунаци, који носите ране с небројених крвавих бојишта, чија је племенита крв текла за слободу нашу, ходите у наш загрљај. Остало је још јаких мишица да вам помогну доградњу велике домовине. И сестре ваше, чију неограничену љубав уживате, дошле су да вас оките цвијећем, да вам изразе сестринску милошту, милошту у пјесми опјевану какве равне у свијету нема. Мала је људска ријеч у овом часу гђе историја говори. Сувише су силни осјећаји да би их могла уста изразити. Мада би срца наша извадили, она би вам показала трзаје наше велике радости".
И док је Костић изговарао ове дирљиве речи, непрегледна маса непрестано је одушевљено клицала: "Живела србска војска, живио краљ Петар Ослободилац".
Дочек за ослободиоце
За почетак Првог светског рата везана је једна занимљивост. Наиме, по објављивању рата Србији, Аустро-Угарска је у Бањaлуци похапсила све виђеније Србе и оптужила их за велеиздају. Слободу за њих је успио да издејствује Алфонс XIII, тадашњи краљ Шпаније, и то преко своје мајке, Марије Кристине, која је била пореклом са аустријског двора. Захвална Бања Лука и данас има улицу у самом центру града која носи име овога владара.
У току новембра Србска војска ослободила је највећи дио територије БиХ, а 21. новембра, на Аранђеловдан, ушла је и ослободила Бањалуку, a уласком Српске војске окончана је Аустро-Угарска окупациона власт у Бања Луци.
Обележавање Дана уласка Српске војске 1918.
У Бањалуци ће данас, у организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Републике Српске и Србије, бити обележен Дан уласка српске војске 1918. године.
Обележавања овог значајног историјског догађаја почеће служењем парастоса у бањалучком Храму Христа Спаситеља за нестале и погинуле српске борце у Првом светском рату.
Биће положени венци и цвеће на споменик бану Светиславу Милосављевићу.
Предвиђен је и "Марш слободе српске војске". Реч је о перформансу у којем ће се глумци и статисти у оригиналним униформама српске војске са тадашњим заставама кретати од Парка Петар Кочић, преко Трга Крајине, Господском улицом до Градске скупштине и порте Храма Христа Спаситеља. Марш ће пратити фолклорна друштва и грађани Бањалуке.
Испред Храма Христа Спаситеља предвиђен је симболичан дочек команданта српске војске, који ће са председником Народног већа града Бањалуке 1918. године одржати поздравни говори на бини.
Потом ће почети уметнички програм и обраћање званичника.
Србска војска је након пробоја Солунског фронта 15. септембра 1918. године за само 45 дана прешла више од 500 километара и 1. новембра ослободила Београд и целу Србију, а 21. новембра, на Аранђеловдан свечано ушла у Бањалуку.
У Првом светском рату погинуло је 1.300.000 Срба, односно 28 одсто српске популације, од којих 53 одсто мушкараца доби од 25 до 45 година.
- Извор
- Танјуг
- Ешалон у униформама Српске војске на паради поводом Дана Републике Српске у Бањалуци, фото: Восток/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »