РТ: Руски мировњаци почели са распоређивањем у Нагорно-Карабах у оквиру мировног споразума између Јерменије и Азербејџана
Неколико минута након потписивања мировног споразума између Јерменије и Азербејџана, Русија је почела да распоређује мировне снаге у спорни регион Нагорно-Карабах. Авиони и колоне возила већ су на путу.
Неколико транспортних авиона Ил-76 полетело је из Уљановска, носећи прву групу мировних трупа, потврдило је Министарство одбране Русије око 02:30 по московском времену.
Видео који је објавило Министарство одбране приказује конвој састављен од камиона, оклопних транспортера и других помоћних возила који се такође пробија до региона.
Иако Министарство одбране није разјаснило где је тачно конвој снимљен, на видео снимку који је ексклузивно добио РТ види се већи број војних возила која стижу у јерменски град Горис, удаљен око 90 километара од Степанакерта.
Споразум, који је ступио на снагу у поноћ по московском времену, предвиђа распоређивање 1.960 руских војника, 90 оклопних возила и 380 других возила.
Министарство одбране саопштило је да ће 15. Издвојена моторизована бригадна из Централне војне области бити одређена за мировне снаге и чиниће главни ослонац распоређивања. Њихово командно место биће постављено у близини Степанакерта, главног града спорне регије.
Те снаге ће заменити јерменске које су тренутно распоређене дуж линије контроле и обезбедити коридор између преостале територије Нагорно-Карабаха и саме Јерменије након територијалних уступака за које се Јереван обавезао Бакуу. Споразум предвиђа да мировњаци остану пет година, са аутоматским продужењем на пет година, уколико се не успротиви једна од страна.
Примирје, које је азербејџански председник Илхам Алијев оценио као „историјско“, а јерменски премијер Никол Пашињан описао као „болно“, али неопходно, уследило је након шест недеља тешких борби у том подручју.
Нагорно-Карабах, етничка јерменска енклава некада у границама Совјетске Републике Азербејџан, отцепио се 1991. године када је Совјетски Савез почео да се расоада. Сукоб је замрзнут примирјем 1994. године, али је поново избио крајем септембра.
Ситуацију је погоршала чињеница да је Азербејџан добио активну подршку од чланице НАТО-а Турске, док је Јерменија чланица Организације уговора о колективној безбедности, војног савеза са Русијом.
Азербејџан је саопштио да ће турски мировњаци такође бити распоређени у региону, не пружајући додатне детаље. Анкара је подржала Баку у напорима да се реши сукоб око онога што Азербејџан назива „окупираним територијама“.
Извор: Восток / РТ
Читајте више на Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације
- Извор
- Танјуг
- фото: © RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Јерменија
- Азербејџан
- сукоби
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »