Настављају се борбе у Нагорно-Карабаху - Власти Нагорно-Карабаха саопштиле су да азербејџанска војска ракетира Степанакерт, док Баку тврди да су јерменске Оружане снаге претрпеле губитке у Агдамском правцу фронта.
Како је саопштила Служба за ванредне ситуације Нагорно-Карабаха, ракетни напади се изводе уз помоћ вишецевних бацача ракета „Град“ и „Смерч“.
„Засад нема података о жртвама“, наводи се у саопштењу.
Азербејџан, са своје стране, оптужује Јерменију за нападе. Како је саопштило азербејџанско Главно тужилаштво, у гранатирању града Барда погинуо је тинејџер.
Азербејџанско Министарство одбране такође наводи да се у зони сукоба борбе настављају борбе и да су јерменске Оружане снаге претрпеле губитке у Агдамском правцу фронта.
„Током борби у Агдамском правцу фронта, јединицама Оружаних снага Јерменије нанета је озбиљна штета. Противник је претрпео губитке и напустио је своје положаје услед артиљеријског напада на минобацачку батерију у одбрамбеном сектору четвртог моторизованог пука 37. стрељачке дивизије. Аутобус са добровољцима који су пристизали како би појачали пук, доживео је несрећу. Познато је да је у несрећи повређено до 30 резервиста. Услед напада на четврти ракетни батаљон 42. артиљеријске бригаде онеспособљен је вишецевни ракетни бацач БМ-21 'Град'. Међу војском има рањених и погинулих“, саопштила је прес-служба Министарства одбране Азербејџана.
Истовремено, јерменско Министарство одбране саопштава и о борбама у близини града Шуша.
„Ниједан губитак, ниједно повлачење још није пораз“, саопштио је представник Министарства одбране Јерменије Арцрун Ованисјан.
Алијев: Град Шуша у Нагорно-Карабаху прешао под контролу Азербејџана - Град Шуша у Нагорно-Карабаху прешао је под контролу Азербејџана, саопштио је председник републике Илхан Алијев, преноси АЗТВ. Јерменија не потврђује ове информације.
„Град Шуши је ослобођен окупације. Шуша је наша. Карабах је наш. Честитам целом азербејџанском народу на овом догађају“, изјавио је Алијев, обраћајући се нацији.
Он је рекао да је „Шуша била под окупацијом 28 година“.
„Победили смо на бојном пољу, а не за преговарачким столом. Преговори су се показали бесмисленим“, нагласио је Алијев.
Представник Министарства одбране Јерменије Арцрун Овенисјан је, међутим, написао да се борбе за град и даље воде.
„Борбе у Шуши се настављају. Чекајте и верујте нашој војски“, написао је Овенисјан на фејсбуку.
Шуша је други град по величини у непризнатој Нагорно-Карабашкој републици. Раније је извештавано о тешким борбама у његовој близини и гранатирању азербејџанске војске.
Јерменско Министарство спољних послова акције Бакуа назвало је ратним злочином.
Преглед политичких вести за 08.11.
Путин и Ердоган разговарали о сукобу у Нагорно-Карабаху - Председник Владимир Путин и турски лидер Реџеп Тајип Ердоган потврдили су у телефонском разговору обострану спремност за сарадњу како би се конфликт у Нагорно-Карабаху решио мирним путем.
Како је саопштио Кремљ, детаљно је размотрена ситуација у зони карабашког сукоба.
„Председник Русије информисао је турског колегу о читавом низу телефонских разговора с лидерима Азербејџана и Јерменије. Ти контакти били су усмерени на потрагу варијанте што скоријег прекида ватре и преусмеравања на решавање ситуације дипломатско-политичким средствима. Потврђена је обострана спремност за сарадњу с циљем да се конфликт реши мирним путем“, истакли су у Кремљу.
Председник Турске је током разговор Путину рекао да је Јермениј
"дужна да се повуче са окупираних азербејџанских територија", наводи се у саопштењу администрације турског лидера.
„Током телефонског разговора размотрени су турско-руски односи и регионални догађаји, пре свега ситуација у Нагорно-Карабаху. Председник Ердоган је рекао да Јерменија мора да се повуче са окупираних азербејџанских територија, као и да је контраофанзива Азербејџана ограничена на његове територије“, истичу у Анкари.
Ердоган је, такође, рекао да је неопходно убедити јерменско руководство да седне за преговарачки сто и да је то кључ за прекид конфликта и стабилизацију у региону.
Ердоган о сукобу у Нагорно Карабаху: Уз Алахову помоћ, приближавамо се победи - Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган да му је његов азербејџански колега Илхам Алијев саопштио позитивне вести о ситуацији у Нагорно-Карабаху.
„Јутрос сам разговарао са мојим братом Илхамом Алијевом. Било ми је драго чути позитивне вести од њега. Уз Алахову помоћ, приближавамо се победи“, рекао је Ердоган, пренела је телевизија НТВ.
Нагорно-Карабах: Азербејџанске власти намеравају да протерају цивиле - Министарство спољних послова Нагорно-Карабаха позвало је међународну заједницу да уведе санкције против војног и политичког руководства Азербејџана, док Баку саопштава о „ослобађању 16 насеља у зони сукоба у Нагорно-Карабаху“.
Министарство Нагорно-Карабаха тврди да азербејџанске власти намеравају да протерају цивиле из Нагорно-Карабаха.
„У том контексту, колективне и индивидуалне санкције против војно-политичког руководства Азербејџана су најефикаснија метода да се званични Баку примора да поштује своје обавезе и да се позове на одговорност због почињених злочина“, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова, објављеном на њиховој страници на Фејсбуку.
Истиче се да азербејџанска војска наставља да гађа градове и села Нагорно-Карабаха, упркос споразумима, који су постигнути уз посредовање копредседавајућих Минске групе ОЕБС-а, о томе да стране неће намерно гађати цивилне објекте. У саопштењу се наводи да је престоница непризнатог Нагорно-Карабаха, Степанакерт јуче била изложена интензивном гранатирању, као и град Шуша. Притом, једна од ракета је погодила зграду у Степанакерту, погинула су три цивила, подсећају из Министарства.
Поступци азербејџанске стране усмерени су на „узроковање прекомерних губитака међу цивилима и наношење максималне штете цивилним објектима“, прецизирано је у тексту.
Нагорно-Карабах сматра да је то озбиљно кршење међународног хуманитарног права и ратни злочин.
Председник Азербејџана Илхам Алијев је са своје стране саопштио да је азербејџанска војска преузела контролу над 16 насеља у зони борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
„Одважна азербејџанска војска је ослободила од окупације села Јухари Вејсели, Јухари Сејидахмедли, Горган, Учунчу Махмудлу, Гаџар и Диванлилар Физулинског региона, затим Јухари Мезре, Јанархаџ Џабраилског региона, села Газјан, Баласолтанли, Мерданли Губадлинског региона, Бедшели Зангиланског региона, села Гарабулаг и Мошхамат Хоџалинског региона и Атагут и Тсакури Хоџавендског региона“, написао је Алијев на Твитеру.
Азербејџан је раније захтевао увођење санкције Јерменији. Како је крајем октобра рекао председник Азербејџана Илхам Алијев, азербејџанска страна је више пута износила тај захтев на састанцима са копредседавајућим Минске групе ОЕБС-а.