РТ: „Путинов предлог није опција": Бела кућа одбацила руски позив за продужење споразума о контроли нуклеарног наоружања
Вашингтон је одбио понуду председника Владимира Путина да се продужи нови СТАРТ, последњи преостали уговор о контроли наоружања између САД-а и Русије, на годину дана без икаквих предуслова.
„Данашњи одговор председника Путина о продужењу Споразума СТАРТ 3 без замрзавања нуклеарних бојевих глава није опција“, рекао је амерички саветник за националну безбедност Роберт О'Брајан, одговарајући на понуду Москве, додајући да се Вашингтон нада да ће Русија „преиспитати своју позицију пре него што наступи скупа трку у наоружању. "
(1/3) “The United States proposed an extension of New START for one year, in exchange for Russia and the United States capping all nuclear warheads during that period.
— NSC (@WHNSC) October 16, 2020
Иначе, Путин је упозоравао на потенцијалну трку у наоружању док је проширио своју понуду на САД. Неуспех да се продужи кључни споразум о смањењу наоружања, службено познат као Уговор о смањењу стратешког наоружања, оставио би свет "без икаквих инструмената за заустављање трке у наоружању", рекао је руски председник националном савету безбедности раније у петак.
Путинова понуда у петак био је најновији покушај Москве да се изађе из ћорсокака у преговорима о продужењу уговора. „Имам предлог - да се постојећи споразум продужи без икаквих предуслова за најмање годину дана како би могли да се воде значајни преговори о свим параметрима проблема“, рекао је он.
Руски председник је признао да би било „крајње тужно“ кад би споразум престао да постоји, а да га не замени други „основни документ“. Такође је похвалио нови уговор СТАРТ, јер је око једне деценије успешно ставио узде на трку у наоружању.
Москва је више пута позвала САД да продуже споразум без икаквих предуслова. Русија је такође саопштила да је спремна да разговара о укључивању свог најновијег најсавременијег оружја у уговор, као део продужења.
САД нису биле вољне да продуже споразум без низа предуслова, за које се чини да су неки изван досега Москве. Захтеви које је Вашингтон изнео током разних рунди преговора са Русијом укључивали су увлачење Кине у договор - нечему чему се Пекинг одлучно противи. САД су такође инсистирале на томе да Велика Британија и Француска - амерички савезници у НАТО-у - морају бити ван договора, као и НАТО нуклеарни арсенал у Европи. Међутим, руско тактичко нуклеарно оружје предложено је да буде предмет договора.
Москва никада није пристала ни на један од ових предуслова, али то није спречило америчког преговарача Маршала Билингслија да изјави да су стране постигле „начелни споразум“ раније ове недеље, истовремено износећи још један захтев.
Понуду, без икаквих значајних узајамних уступака на америчкој страни, Министарство спољних послова Русије брзо је одбацило, назвавши је неприхватљивом.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © US Air Force/Senior Airman Ian Dudley/Handout / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »