BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Отворена изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату 1941–1945”

Отворена изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату 1941–1945”
16.10.2020. год.


Поводом обележавања 75 година од завршетка Другог светског рата, у Дому Војске Србије у Београду група аутора из Војног архива, Војног музеја, Историјског архива Пожаревац и Медија центра „Одбрана” приредила је, под покровитељством Министарства одбране Републике Србије и Града Пожаревца, изложбу „Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941–1945”,  коју је данас свечано отворио државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић, саопштило је Министарство одбране Србије.


Изложбена поставка, на којој је представљено 160 архивских фотографија и 80 докумената из 30 фондова и збирки 13 културних институција из седам градова Републике Србије, резултат је истраживања архивске грађе, као примарног историјског извора и сведочанстава о догађајима који су обележили ратне године почетком пете деценије прошлог века на простору наше земље.

Државни секретар Живковић поздравио је присутне у име министра одбране Александра Вулина и истакао да Министарство одбране и Војска Србије бројним активностима учествују у обележавању важних историјских догађаја из ослободилачких ратова Србије, борећи се и на тај начин против ревизије наше националне историје.

– Без обзира на то о ком ослободилачком рату наше отаџбине је реч, ратна слика Србије увек је иста – мала храбра земља, увучена у рат мимо своје воље, стала је усправно пред силницима, не да би освајала туђе већ како би одбранила своје, по древној слободарској традицији. И увек је из тих ратова излазила као победник. Зато је ратна слика Србије увек победничка слика Србије. Те прве искре борбе прерастале су у буру отпора једног слободарског народа који не пристаје да буде побеђен и поробљен. Наша улога се не своди само на памћење, већ и на стално истраживање историјских истина, чији је крајњи циљ припрема за одговор на све изазове који нас чекају у временима која долазе – рекао је државни секретар Живковић и нагласио да овом изложбом поручујемо да нећемо дозволити да сећања на прошлост избледе.

– Све док траје наше памћење и памћење наших поколења, догађаји забележени и на овде изложеним фотографијама, сведочанствима четворогодишње голготе нашег народа, неће бити заборављени и остаће део нашег националног бића. Нећемо и не можемо да заборавимо невине жртве београдских логора и других стратишта на простору Србије и бивше Југославије - истакао је државни секретар Живковић отварајући изложбену поставку.

фото: Министарство одбране Србије

На отварању изложбе говорили су и ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник доц. др Горан Радовановић, заменик градоначелника Пожаревца Славиша Алексић и  директорка Историјског архива Пожаревац др Јасмина Николић.

– Комплексност  проблематике коју обухвата ова изложба свакако захтева дубља и свастранија истраживања стручњака различитих профила. Сигурно је да пре свега историчари имају још пуно тога да кажу како о догађајима који су довели до брзе капитулације Краљевине Југославије, тако и о годинама које је србски народ провео под окупацијом доживевши свакојака страдања и нашавши се пред опасношћу од физичког нестанка и духовног и културног геноцида - рекао је генерал Радовановић, додајући да су аутори изложбе кроз свој специфичан визуелни израз прошлости још једном указали на неке од најзначајнијих догађаја из ратних година, сурових према србском народу али и свим антифашистима на тлу некадашње Југославије.

Напомињући да патриотизам треба стално неговати и јачати, што се чини и организацијом изложбе којом се чува сећање на оне који су дали животе за слободу отаџбине, заменик градоначелника Пожаревца Славиша Алексић је истакао да младе генерације треба да знају да се за слободу мора борити свакодневно.

- Ова изложба и слични догађаји помоћи ће да схватимо да, иако се после сваког рата заклињемо у то да никада више рата неће бити, он ипак негде, у неком делу света избије, доносећи нове жртве и разарања. Како бисмо научили историјске лекције које, нажалост, увек изнова понављамо, треба организовати овакве изложбе на којима обнављамо сећања и извлачимо поуке - истакао је Алексић.  

Директорка Историјског архива Пожаревац др Јасмина Николић истакла је на отварању изложбе да је поставка употпуњена одликовањима, ратним заставама јединица Народноослободилачке војске Југославије, војним наоружањем и опремом, деловима ратних униформи и одеће из фундуса Војног музеја у Београду и да посебан додатак изложби представља део под називом „Пропагандна уметност у деценијама после рата”, који чине експонати из уметничке збирке Дома Војске Србије у Београду – тематски радови уметника који су стварали после Другог светског рата.

- Представљена архивска документа и фотографије фактографски осликавају деловање југословенских партизана и борбе за ослобођење земље, успостављање односа Народноослободилачке војске и Црвене армије и њихову заједничку борбу током ослобађања земље од окупатора – нагласила је др Јасмина Николић.

Изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941–1945”  аутора др Јасмине Николић, др Маријане Мраовић, Наташе Милошевић Дулић и др Драгане Милорадовић, уз музеолошку поставку Вука Обрадовића и уметничку Јелене Кнежевић,  отворена је у Великој и Малој галерији Дома Војске Србије до 15. новембра. 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА