РТ: Ирански председник осудио слање сиријских „терориста“ у Нагорно-Карабах, упозоравајући да би сукоб могао да изазове регионални рат
Техеран не може толерисати распоређивање милитаната из Сирије у спорну регију Нагорно-Карабах, где борбе између Азербејџана и Јерменије утичу на иранске границе и могу прерасти у регионални сукоб, упозорио је ирански председник Хасан Рохани.
Исламска република ће се усредсредити на осигурање "безбедности наших градова и села" која изгледају као да су на дохват руке залуталим гранатама или ракетама које долазе из зоне сукоба, упозорио је ирански председник током састанка владе.
Непријатељства у којима учествују Јерменија и снаге оспораваног Нагорно-Карабаха с једне стране и Азербејџана с друге, трају у релативној близини суседног Ирана. Стога Техеран помно прати дешавања на терену и остаје забринут да се „овај рат неће претворити у регионални рат и да се неће ширити“.
Претходно су залутале минобацачке гранате повредиле раниле дете и оштетиле неколико стамбених објеката у северном иранском селу, близу границе са Азербејџаном, пренели су ирански медији.
Излагајући бригу своје земље, Рохани је нагласио да је "неприхватљиво да одређени људи желе да пребаце терористе из Сирије и других места у регион [Јужног Кавказа] и близу наших граница". Ирански председник није појаснио која земља помаже у пребацивању милитаната из сукобом захваћене Сирије, али је рекао да је ова порука пренета и Јеревану и Бакуу.
У међувремену, Иран, који дели скоро 760 километара границе са Азербејџаном и мали део границе са Јерменијом, најавио је да развија мировни план за Нагорно-Карабах. Портпарол министарства спољних послова Саид Хатибадех није детаљно образложио план, али је рекао да ће све регионалне земље бити укључене.
Спекулације о "сиријским плаћеницима" који се сливају у пламтеће жариште Нагорно-Карабаха воде се од избијања сукоба 27. септембра.
Сергеј Наришкин, шеф Спољнообавештајне службе Русије, рекао је да "плаћеници из међународне терористичке организације који се боре на Блиском Истоку" долазе заједно са "екстремистичким курдским групама“.
Наришкин такође није навео одређену страну која има користи од страних милитаната. Сиријски председник Башар Асад био је отворенији, директно оптужујући Турску за усмеравање сиријских терориста у Нагорно-Карабах и за „подстицање“ обновљених непријатељстава. Француски премијер Емануел Макрон такође је изнео сличну тврдњу, позивајући се на "поуздане информације".
Заузврат, азербејџанска служба безбедности устврдила је да је прислушкивала радио комуникацију сиријских и ирачких Курда у подршци Нагорно-Карабаху. Курдска странка са седиштем у Сирији одбацила је извештај, саопштивши да Курди "имају довољно својих проблема".
Извор: Восток / РТ
Читајте више на Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Iranian Presidency; Reuters / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Иран
- Јерменија
- Азербејџан
- Рохани
- сукоби
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »