BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Изасланик САД-а каже да Русија мора да пристане на споразум о контроли наоружања без смањења за НАТО или ће у супротном „радо модернизовати нуклеарке без споразума“

РТ:  Изасланик САД-а каже да Русија мора да пристане на споразум о контроли наоружања без смањења за НАТО или ће у супротном „радо модернизовати нуклеарке без споразума“
21.09.2020. год.


САД су Русији дале понуду за коју се надају да је неће одбити: прихватити нови споразум о контроли наоружања који не укључује ограничења за НАТО оружје у Европи или да се суочи са модернизованим америчким нуклеарним арсеналом на њеном прагу.

Након једностраног повлачења САД из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратог домета прошле године, споразум СТАРТ из 2011. године остаје једини уговор о контроли наоружања на снази између Москве и Вашингтона. Међутим, он истиче у фебруару, а преговори о његовој замени остају у ћорсокаку.


САД су сада саопштиле да желе да продуже СТАРТ за мање од пет година, и то само меморандумом о намерама, а не обавезујућим уговором, према речима Маршала Билингслија, америчког специјалног изасланика председника за контролу наоружања, који је дао интервју за руски "Комерсант".

Међутим, што се тиче постизања новог договора, Вашингтон има неке захтеве. Први од ових захтева је да Кина буде страна у споразуму. Русија се теоретски томе не противи, али инсистира да би, ако се укључи Кина, то требале учинити и Велика Британија и Француска.

„Сматрамо да је неопходно посебно споменути Кину“, рекао је Билингсли за Коммерсант.

„Наш став је да када говоримо о будућем споразуму, морамо имати на уму тројни уговор.“ Билингсли је додао да ће Вашингтон држати даље Велику Британију и Француску, јер ни једна ни друга „активно не развијају и не распоређују“ нуклеарне главе на истом нивоу као Кина. Пекинг је са своје стране одбио да се придружи таквом споразуму.


Русија је такође указала САД-у да смање свој нуклеарни арсенал у Европи, али Билингсли је рекао да то неће проћи.

„Свакако смо спремни да разговарамо са Русијом о НАТО-у и о нашим гаранцијама нуклеарног одвраћања“, рекао је он.

„Али нећемо уклонити нуклеарно оружје ни из једног складишта.“


Даље препреке укључују питање тактичких пројектила, о којима су руски званичници у прошлости одбијали да разговарају, и руску инспекцију америчког тактичког оружја. По овом другом питању, Билингсли је рекао да су САД „сигурно спремне да о томе разговарају“ са Москвом.

Ако Москва одбије тренутне захтеве, Билингсли је дао упозорење: „Ако Русија не прихвати ... онда ће Трамп бити реизабран, и улаз је слободан“, како кажемо у Сједињеним Државама, повећаће се.

Затим је додатно повећао улог, наводећи да ће САД, уколико споразум не буде постигнут до фебруара, у потпуности напустити споразум и наставити модернизацију свог нуклеарног арсенала. „Русија је у великој мери завршила модернизацију свог нуклеарног арсенала“, рекао је он.

„Ми тек започињемо своје. И биће нам изузетно драго да наставимо без ограничења СТАРТ-а.“


Иронично је да је руски програм модернизације настао након што су САД напустиле претходне уговоре о контроли наоружања. Русија је била први пионир у развоју хиперсоничног наоружања, које је изграђено након што су се САД повукле из Споразума о антибалистичким ракетама из 1972. године и пожуриле са постављањем балистичких ракетних штитова у Европи.


„Морали смо да створимо ово оружје као одговор на америчко размештање стратешког система противракетне одбране, који би у будућности био у стању да, теоретски, да анулира сав наш нуклеарни потенцијал“, рекао је руски председник Владимир Путин у интервјуу ове недеље.

Исто тако, повлачење председника Трампа прошле године из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета уклонило је кључну кочницу у историјској трци у наоружању САД-а и Русије, отворивши Европу за руске ракете средњег домета и за претходно забрањено америчко оружје, а које Вашингтон не оклева да тестира. Трампово повлачење из споразума, заједно са новим тестирањима, оставило је свет „на само један корак од неконтролисане трке у наоружању“, рекао је Дмитриј Пољански, заменик руског амбасадора у УН-у.

Иако Кремљ још није коментарисао понуду Билингслија, руски сенатор назвао ју је „нечувеном“, сугеришући да у Москви неће добро проћи. „Човек се не понаша на овај начин ако жели да постигне стварне резултате“, рекао је сенатор Олег Морозов из Одбора за спољне послове Државне думе. „То је као да кажете - дајте свој и пиштољ и свог комшије или ћу вам пуцати у главу.“


Морозов је поновио да је Москва заинтересована за неширење нуклеарног оружја, али је саветовао Вашингтону да промени тон.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © YouTube / RT / Russian Defense Ministry; US Department of Defense / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА