РТ: САД се суочавају са још већом изолацијом након ништавог корака за поновним увођењем једностраних санкција УН-а - Техеран
Техеран је осудио одлуку Вашингтона да једнострано поново уведе санкције УН-а Исламској Републици, предвиђајући да ће тај потез наштетити угледу САД-а у међународној заједници.
Маџид Тахт-Раванчи, ирански изасланик при Уједињеним нацијама, дао је оштар одговор на саопштење америчког државног секретара Мајка Помпеа, да Вашингтон намерава да поново уведе већину санкција УН-а против Техерана, а које су укинуте према нуклеарном споразуму из 2015. године. Заједнички свеобухватни план акције (ЈПЦОА) имао је за циљ постављање ограничења на ирански нуклеарни програм у замену за ублажавање санкција. Потписали су га Иран, САД, Русија, Кина, Велика Британија, Немачка и Француска.
Примећујући да САД више нису потписнице споразума, ирански дипломата је саопштио да је тврдња Вашингтона о „повратним санкцијама“ према споразуму „ништавна“. Додао је да је амерички „самопроглашени„ рок за увођење санкција као „незаконит и погрешан“, напомињући да сам Вашингтон „плива против [међународних] струја“ и ризикује „већу изолацију“ на глобалном нивоу.
У писму генералном секретару УН-а Антонију Гутерешу, Раванчи је рекао да САД покушавају да „потпуно униште“ споразум применом „једностраних произвољних тумачења и псеудо-правних аргумената“. Ирански изасланик изразио је наду да ће Савет безбедности блокирати такве потезе, упозоравајући да Вашингтон „подрива ауторитет и кредибилитет Савета безнедности и Уједињених нација“.
Помпео је заузео снажан став на инсистирању да се признају једнострано наметнуте санкције, упозоравајући да ће се свака земља која одбије да се повинује САД-у по том питању суочити са „последицама“.
Међутим, савезници НАТО-а у Вашингтону већ су изразили незадовољство тим потезом. Велика Британија, Француска и Немачка наговестиле су своје снажно противљење санкцијама у писму Савету безбедности УН-а.
Европске потписнице нуклеарног споразума - Немачка, Француска и Велика Британија, огласиле су се о "повратку" санкција раније у недељу. У њиховом заједничком саопштењу примећено је да су Сједињене Државе престале да буду страна у споразуму након њиховог повлачења 8. маја 2018. године и да покушај покретања повратка казнених мера нема никакав правни смисао.
"Из овога произилази да било какве одлуке и радње које би биле предузете на основу овог поступка или његовог могућег исхода такође не би могле да имају било какав правни ефекат", наводи се у саопштењу.
Неколико сати пре Помпеовог саопштења, ирански министар спољних послова Мохамад Џавад Зариф позвао је међународну заједницу да се супротстави америчкој тактици „насиља“. Напетости између Техерана и Вашингтона расту од када се Трампова администрација повукла из споразума 2018. године.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- Мурал у Техерану, фото: © Nazanin Tabatabaee/Nazanin Tabatabaee/West Asia News Agency via REUTERS / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »