Москва и Сеул – курс на активну сарадњу
Русија наставља своје економско кретање у Азијско-Пацифички регион. Недавне посете руског председника Дмитрија Медведева земљама АПР, које су се поклопиле с крупним међународним самитима, наизменично су се завршавале потписивањем значајних билатералних уговора - ради ли се о посети Кини, Вијетнаму или одржаној протекле недеље посети Јужној Кореји. Уочи сусрета лидера 20 највећих економија света у Сеулу је било закључено више од 10 споразума и меморандума, већина од којих су били економски. После сусрета шефова Гаспрома Алексеја Милера и руководства корејске компаније Когаз је изјављено да ће од 2017. године Русија испоручивати Јужној Кореји најмање 10 милијарди кубика гаса годишње.
Односи између РФ и Јужне Кореје су приоритетни у АПР, а партнерство две земље стиче стратешки карактер, - изјавио је приликом посете тој земљи Дмитриј Медведев.
Русија је заинтересована за долазак корејских инвеститора. Они не само улажу новац у стварање радних места, већ, што је данас најважније, доносе савремене технологије и уводе савремену културу производње. Међу значаним пројектима последњег времена су почетак рада фабрике за производњу кола Хендај-моторс у Петербургу, изградња новог бродоградилишта уз учешће компаније ДЕУ-шипбилдинг у Приморском крају, као и заједнички планови освајања Сибира и Далеког Истока.
Енергетика, медицина, космичке, нуклеарне, компјутерске технологије – то је кратак списак првостепених грана, на којима ће се градити економски односи две земље. За сада је главни на списку извоз сировина, пре свега гаса. Иначе је Јужна Кореја давно изјавила да је способна да повећа куповине руског гаса. Иначе и потенцијал читавог АП енергетског тржишта ће ускоро омогућити нагло проширивање обима испорука гаса у тај регион. У перспективи ће вероватно то тржиште бити једно од основних за реализацију руског гаса. У сваком случају Алексеј Милер је у Јужној Кореји без имало сумње изјавио да би у блиској будућности обим испорука руског гаса у тај регион могао да се изједначи са извозом у Европу. Та прогноза није из области фантастике, већ је потпуно реална, - потврђује директор руског Института нафте и гаса Анатолиј Дмитријевски.
Јединствено искуство изградње магистралних нафтовода и гасовода омогућује Русији да испоручује нафту и гас и својим традиционалним партнерима на Западу, и новим купцима на Истоку. Растојање од Јамала, где су усредсређени огромни ресурси, до Париза је исто као и до Пекинга, оданде није далеко ни Корејско полуострво. Сарадња с Јужном Корејом ће омогућити и стабилизацију руског тржишта гаса, разраду нових пројеката. Реч је о томе да је источносибирски гас сировина, која је веома богата различитим компонентима. Поред метана тамо су присутни пропан, бутан, хелијум. На тој бази је могуће развијати гасну хемију у том региону где тржиште хемијских производа тражи нове испоруке.
У том ланцу има само један чинилац који омета сарадњу – Северна Кореја која је, како је познато, у веома напетим односима с Јужном Корејом, - наставља Анатолиј Дмитријевски. Међутим, при савременим технологијама и тај проблем може да се реши. Например, у Владивостоку се гради фабрика за производњу компримованог гаса.
- Извор
- Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- ЈужнаКореја
- односи
- инвестиције
- гас
- Гаспром
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »