BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Снимање филма „Коридор 92“ у околини Вршца

Снимање филма „Коридор 92“ у околини Вршца
18.08.2020. год.


Министар одбране Александар Вулин обишао је данас припаднике Министарства одбране и Војске Србије који заједно са представницима Радио-телевизије Србије и драмским уметницима учествују на снимању филма „Коридор 92“ у околини Вршца, саопштило је Министарство одбране Србије.



Том приликом министар Вулин је истакао да без битке за Коридор не би било Републике Српске, као и да је документарно-играни филм о тој бици наш начин да испричамо истину о грађанском рату у коме су Срби без своје воље, наметнуто учествовали.



- Када је Александар Вучић као један од предводника српске државе први пут изговорио „НАТО агресија“, после тога Србима више нико није могао и нико неће моћи да одузме право на истину и право да говоре о истини коју су живели. Битка за Коридор је битка без које не би било Републике Српске. Битка за Коридор је за целокупни србски народ подједнако важна као и битке на Кошарама или Паштрику. Без Коридора, без ове велике победе, не би било Републике Српске, коју толико волимо и коју толико поштујемо.



Срби су дуго ћутали и пуштали да им други пишу историју, подсећа министар Вулин и додаје да се због тога Србима поновио Јасеновац и да су дочекали да се бране од резолуција пред Уједињеним нацијама да нису геноцидан народ, иако су у два светска рата били жртве.

- Ово је наш начин да испричамо истину о грађанском рату у коме су Срби без своје воље, наметнуто учествовали и у Босни и Херцеговини и у Хрватској. Ово је наша прилика да својим потомцима оставимо истину која не може да се промени. Ово је наш начин да напишемо истину – поручио је министар Вулин, нагласивши да држава Србија и Министарство одбране, баш као што су обновили сећање на битке са Кошара и Паштрика, неће дозволити да битка за Коридор или ма која друга борба србског народа за слободу падну у заборав и остану заборављене и непознате, јер Срби имају право да се сећају, а држава Србија обавезу да брине о сећању Срба где год да они живе.



Министар Вулин рекао је да је у филму за њега важна аутентичност догађаја, чему ће допринети и појављивање учесника самог догађаја.

- Ми ћемо овим филмом испричати истину. Нећемо покушавати да се представимо бољима него што смо били. Испричаћемо истину, а нека други размишљају зашто је истина тако добра према Србима. Битка за Коридор је у историји нашег народа опет намерно заборављена, зато што је порука битке за Коридор да кад су Срби јединствени, кад се сложе и када се нађу, ништа не може да стане на њиховом путу. Битка за Коридор је одбранила и створила Републику Српску и не сме бити заборављена. Посебно не смеју бити заборављени сви они који су дали своје животе и своје здравље. Ово је пример победе, ово је пример војничке врлине и врлине једног народа – рекао је министар Вулин.

Ауторка филма Слађана Зарић објашњава да се данас у околини Вршца снимају сцене које треба да дочарају пробијање Коридора.

- Тај коридор који значи опстанак Републике Српске, или како они често кажу тај „пут живота“, симболично је пробијен спајањем два корпуса, Источно-босанског корпуса који је дошао из правца Шамца и Крајишког корпуса који је дошао из Бањалуке. Оног тренутка када су се та два корпуса спојила, то је значило да тај пут, ма колико он био узан пут ка Србији, пут из источног ка западном делу, јесте пробијен и да Република Србска има шансе да опстане. Данас смо присуствовали снимању те сцене, а оно што је специфично јесте да све ово што смо радили овде, све ове игране сцене нису фикције. Ово није произвољна реч једног сценариста, драматурга или редитеља, јер је књига снимања рађена на основу сведочења људи који су били учесници борбе на Коридору – објашњава Слађана Зарић.

Она истиче да ће након снимања сцена завршне борбе и ослобађања Коридора, уследити снимање на војном полигону у Никинцима и на Сави, као и да је премијера филма симболично планирана за 9. јануар – Дан Републике Српске, јер је управо битка за Коридор битка очувања, постојања и опстанка Републике Српске.

Један од учесника пробоја Коридора,  председник Удружења грађана Првог батаљона Војне полиције Првог крајишког корпуса Раденко Пузић, учествује у снимању документарно-играног филма.

- Присуствовао сам снимању сцене за документарно-играни филм о пробоју Коридора, сцене самог спајање Првог крајишког корпуса и Источно-босанског корпуса. Као учесник у пробоју Коридора осећам једну велику емоцију, огромну енергију која је присутна на сету – истиче Пузић и додаје да је све на снимању веома аутентично: униформе, ознаке, сама прича.


Задовољство због учешћа на овом документарно-играном пројекту не скрива ни Гаврило Јовановић, глумац из Бијељине.

- Тумачим лик Милана Зубудовца, Посавца који је несретном ситуацијом ударио на своју војску, мислећи да је то друга војска. Али смо кроз неке наредне догађаје схватили да то није туђа војска, него да је то братска војска, наша и срећом запевало се на крају, како је код нас Срба то обичај, да се увек све заврши песму и ракијом – описује једну од сцена Јовановић и открива да се ни једног тренутка није двоумио да ли ће прихватити улогу у филму када му је била понуђена. Како каже, улога је мала, али симпатична и задовољан је што је на снимању са припадницима Војске Србије који помажу током снимања.


Документарно-играни филм ауторке Слађане Зарић о пробијању Коридора 1992. године, који је копродукција Војнофилмског центра „Застава филм“, Радио-телевизије Србије и Радио Телевизије Републике Српске, снима се у вршачком селу Лаудоновац, а наредна снимања одиграће се на полигону „Никинци“ и код Шапца на реци Сави. Сцене су снимане у напуштеној касарни у Руми, у војном објекту „Бриле“, као и у војним комплексима „Манђелос“ у Сремској Митровици и „Пасуљанске ливаде“.

Снимање филма подељено је у две етапе – разговори са учесницима борби, који су снимани у Бањалуци и Београду и драмска реконструкција догађаја која је снимана са припадницима Војске Србије у Републици Србији. Поред актера битке и глумаца из Србије и Републике Српске, као статисти у филму су ангажовани припадници Војске Србије из Прве, Друге и Треће бригаде копнене војске, док је техничку подршку пружила Команда за обуку.

Филм је посвећен биткама које су ослободиле пролаз-коридор Бијељина-Бањалука 1992. године и хронолошки прати дешавања од преласка хрватске војске преко Саве, формирања логора, страдања Срба у Оџаку, Дервенти и погибије 32 војника из Војне поште Врање.

Војна операција „Коридор“ трајала је од 28. јуна до 6. октобра 1992. године на простору Посавине. У акцији су погинула 273 борца Војске Републике Српске, а рањено је 1.918 бораца.
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Министарство одбране Србије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА