РТ: Русија направила прву на свету вакцину против коронавируса, а регистрација се очекује следеће недеље - Министарство здравља
Московски "Гамелеј" центар ће 12. августа регистровати прву вакцину на свету против коронавируса, саопштио је заменик руског министра здравља. Олег Гриднев каже да ће медицинским радницима и старијим особама бити дата предност имунизације.
"Регистрација вакцине развијена у `Гамелеј` центру обавиће се 12. августа", рекао је Гриднев новинарима у Уфи.
„Сада је у току последња фаза, трећа и изузетно је важна. Морамо схватити да вакцина сама по себи мора бити сигурна."
Министарство здравља је у званичном саопштењу разјаснило да су „документи потребни за регистрацију вакцине коју је развио `Гамелеј` центар, укључујући податке из клиничких испитивања на разматрању. О регистрацији ће се одлучивати на основу резултата испитивања".
Клиничка испитивања формуле започела су на московском универзитету "Сеченов" 18. јуна, а истраживање у којем је учествовало 38 добровољаца, прошло је безбедносни протокол. Наводи се да су сви који су учествовали развили имунитет на инфекцију.
Брзина којом је Русија успела да истражи и одобри формулу подигла је обрве на западу, али Вадим Тарасов, научник из "Сеченова", рекао је да је земља имала напредак, јер је провела последњих 20 година развијајући вештине у овом пољу и покушала да сазна како се вирус преноси.
Брзину развијања вакцине је прилично лако схватити ако се узме у обзир утицај који је коронавирус имао на највећу земљу свету. Са више од 870.000 случајева, Русија се налази међу четири земље које су најтеже погођене епидемијом, заједно са САД-ом, Бразилом и Индијом. Са 14.725 смртних случајева русија је 11. на свету, а мерећи по глави становника, по стопи смртности налази се на 47. месту, иза Немачке, али изнад Аустрије.
Технологија која стоји иза руске вакцине заснована је на аденовирусу, обичној прехлади. Створени на вештачки начин, протеини вакцине реплицирају коронавирус, изазивајући "имунолошки одговор сличан ономе који изазива сам коронавирус", рекао је Тарасов. Другим речима, имунизација је слична преживљавању вируса, али без опасности по живот.
Кирил Дмитриев, шеф руског Фонда за здравље, који је спонзорисао истраживање, прошле седмице је упоредио поступак откривања вакцине са космичком трком.
„Американци су били изненађени када су чули да се лансира `Спутњик`, а исто је са овом вакцином. Русија ће стићи прва", рекао је он за америчку ТВ. Претходно је напоменуо да је руско искуство у раду на лековима против еболе и МЕРС-а дало предност њеним научницима у реаговању на тренутну пандемију.
И друге земље развијају сопствене потенцијалне вакцине, од којих су најзначајније Британија и САД. Прошлог месеца, истраживачи са Универзитета у Оксфорду саопштили су да се њихова формула чини сигурном и да изазива имуни одговор. Направљена је од генетски модофикованог вируса. Влада Велике Британије већ је наручила 100 милиона доза.
- Извор
- Танјуг
- фото: © REUTERS / Dado Ruvic / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- болест
- медицина
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србско-руско братство је наш приоритет. Утемељио га је Свети Сава, на духовно-моралним вредностима. Оно има саборни карактер и велики значај за регион, Европу и свет. То је између осталог,...
Међународни фестивал војних документарних филмова RT.Doc „Време наших хероја“ одржаће се од 19. до 20. маја у културном центру „Бански двор“ у највећем граду Републике Српске, Бањалуци.
Руске снаге су пронашле саборце у трупама које је Пјонгјанг распоредио ради одбијања украјинске инвазије, наводи се у председничкој поруци.
Најпримеренија намена ове зграде била би преуређење у музеј, са сталном поставком која би се тицала Одбрамбено-отаџбинских ратова у Хрватској и БиХ 1991-1995, као и на одбрану КиМ 1999,...
Хуманитарна шетња од Београда до Звечана у подршку најмлађима на Косову и Метохији
Главни говорници европске политике – иницијатори узнемирујућих тенденција
Остале новости из рубрике »