РТ: Сирија наводи да САД „краду“ нафту након што су америчке фирме потписале сспоразум с курдским побуњеницима
Сиријска влада оптужила је САД за "крађу" резерви нафте у земљи, за које Вашингтон тврди да штити од терориста, а амерички законодавци признали су да је потписан споразум са курдским побуњеницима.
Амерички председник Доналд Трамп прошлог октобра повукао је део америчких снага из Сирије, што није било потпуно повлачење обећавано током његових говора о иностраним интервенцијама. Уместо тога, контингент је остављен у областима севера Сирије коју контролишу курдске "Сиријске демократске снаге" (СДФ), наводно да би заштитили нафтна налазишта од терориста "Исламске државе".
Међутим, сиријска влада оптужила је САД да краду нафту себи. У саопштењу за државну новинску агенцију САНА, Министарство спољних послова Сирије осудило је споразум склопљен између неименоване америчке нафтне компаније и СДФ-а, називајући вађење нафте "крађом" и побуњенике "јефтином марионетом у рукама Америчка окупација".
Министарство је додало да ће овај споразум сматрати „ништавим“.
Влада у Дамаску дуго оптужује САД да пљачкају сиријске залихе нафте. Док америчке снаге које су остале на нафтним пољима наводно спречавју да црно злато падне у руке терориста, санкције сиријској влади и даље су на снази. Такође круже разни извештаји да САД мирно продају нафту страним купцима, при чему је сиријски председник Башар Асад оптужио САД да нафту пребацују у Турску, баш као што су то раније чинили терористи "Исламске државе" и "Ал Нусре".
С друге стране, тврдња америчког председника Трампа да је „задржао нафту“ није нимало оповргла ове извештаје.
Ипак, договор који је споменуло Министарство спољних послова, потврђен је од стране Вашингтона. У расправи Одбора за спољне односе Сената САД у четвртак, сенатор Линдсеј Грејем саопштио је да је потписан споразум о "модернизацији нафтних поља у североисточној Сирији". Грејем је питао државног секретара Мајка Помпеа да ли је Трампова администрација подржала споразум, на што је Помпео одговорио „јесмо“.
Нејасно је, међутим, шта подразумева „модернизација“ и хоће ли нафта напустити Сирију или не.
Пре пада у грађански рат, Сирија је дневно производила 387.000 барела нафте, од чега је 140.000 извожено за купце, укључујући Немачку и Италију. Заузимање њених нафтних резерви, заједно са санкцијама, снажно је утицало на њену енергетску и извозну индустрију, те је значајно негативно утицало на сиријску економију.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © AFP / Delil Souleiman / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »