BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Наступање „нове ере“ за Републику Српску?

Наступање „нове ере“ за Републику Српску?
12.11.2010. год.

Пре неки дан, на састанку министара унутрашњих послова чланица ЕУ, једногласно је донета одлука о укидању виза за грађане БиХ. Високи представник ЕУ у БиХ, Валентин Инцко, оценио је да је то најава нове ере за БиХ. Визна либерализација омогућава грађанима те земље да слободно путују највећим делом европског континента, а с друге стране, БиХ и њене грађане приближава – како каже – „европској домовини, којој и припадају”.
 

Паралелно са укидањем виза одвија се и припрема за именовање специјалног изасланика ЕУ за БиХ, од чијих ће оцена кретања у тој земљи несумњиво зависити процес њеног придруживања Унији. По свему судећи, то место ће заузети Милан Кучан, некадашњи председник Словеније. Како се истиче у Љубљани, на основу југословенског политичког искуства и доброг познавања прилика у БиХ, он је за то идеална особа. Отуда, већ му је поверено да подробно изанализира стање у БиХ и на основу тога предложи пут који би довео до уставних промена.
 

У Републици Српској сматрају да Кучан као специјални изасланик не може да допринесе стабилизацији земље. Јер, ако је допринео разбијању вишенационалне Југославије, како може да има конструктивну улогу у држави која није ништа мање комплексна од СФРЈ? Уз то, како међу народима БиХ може да игра улогу непристрасног посредника када је до сада више пута потврдио своју србофобију?

Очито, у праву је Ицко када каже да наступа нова ера у односима БиХ и ЕУ. До сада је на Републику Српску углавном вршен притисак на бруталан начин. Накарадним тумачењем Дејтонског споразума, на конференцији одржаној у Бону 1997. године представници земаља којима је поверено „старатељство“ над БиХ одлучили су да Високи представник ОУН (од 2002. ЕУ) добије диктаторска овлашћења. Под образложењем да народи и републике БиХ не могу да се договоре око спровођења потребних реформи и пуне примене мировног споразума, дато му је право да намеће привремена решења (укључујући и промене устава, које наводно не нарушавају принципе Дејтона) и смењује неподобне државно-партијске функционере.

То је био увод у инквизиционо прогањање српских политичара у БиХ и колонијално преуређивање те државе.Ипак, Република Српска је и то преживела. Западна српска држава, у чије темеље су током Отаџбинског рата (1992-95.) уграђене кости десетина хиљада бораца, чврсто је саграђена. Но, Запад не одустаје од зацртаног циља: централизације БиХ, тј. претварања те, како је мировним аранжманом договорено, конфедералне творевине, у чврсту федерацију.
 

Брисел и Вашингтон и даље имају намеру да поткопавају државност Републике Српске, како би она постала обична федерална јединица или покрајина БиХ, суштински уређене као грађанске а не државе три равноправна конститутивна народа. Само што ће сада покушати да свој циљ остваре другачијим методама: много интензивнијим уцењивањем европским интеграцијама. А да би игра са штапом и шаргарепом била ефектнија биће коришћен и ефекат поређења. Стално ће се истицати како, ето, чак и Србија, по цену болних уступака, убрзава свој пут ка чланству ЕУ, док захваљујући непопустљивости Бање Луке народ РС и целе БиХ испашта.
 

Но, та игра неће успети. Срби из Републике Српске су чвршћег кова од своје браће источно од Дрине. Они су крвљу и знојем стварали РС и неће је дати због крпица и ђинђува, и то чак пре виртуелних, које лепо делују у „пропагандном филму“ али их житељима БиХ и Србије уистину нико не нуди. ЕУ се и сама суочава са бројним економским и политичким проблемима, па је задње што треба очекивати да ће се много бавити развојем кандидата за чланство или препородом нових делова ЕУ (чак и ако их после Хрватске буде). Брисел експлоатише илузију да чланство у ЕУ на волшебан начин решава све тешкоће, а није више спреман да одреши већ полупразну „кесу“, како би издејствовао оно што жели.

То добро знају релевантни политички фактори у РС. И да није тако, као што сам рекао, не би продали своју државу, а тим пре овако сигурно неће чинити било какве уступке који би је ослабили. Мада, можда и неће морати да се носе са насртајима на РС. Можда сам ја оптерећен црним слутњама. Јер, сада сам се сетио онога што је 2008. године Кучан рекао у интервјуу за Радио „Слободна Европа“. Тада је изјавио: „Оно што смо тражили за себе на основу нашег природног и нашег чак и југославенским уставом гарантованог права на самоопределење, то, наравно, признајемо и свима другима.“
 

Из тога би требало закључити да ће Кучан подржати право РС на самоопредељење, односно да га Брисел шаље у БиХ – пошто је дефинитивно прихватио да је та земља вештачка, дугорочно неодржива творевина – да предложи модел разлаза њених конститутивних народа, односно ентитета. Наравно, у питању је сарказам. Нити је Кучан принципијелан човек (његова изјава односила се само на „право“ косовско-метохијских Албанаца), нити је ЕУ заснована на моралу. Та Унија је политичко крило НАТО-а, а тај савез је отелотворење модерног фашизма. Можда су то јаке речи, али су, с обзиром на оно што је НАТО до сада учинио, истините. РС, у то нема сумње, чека нова серија притисака. Али и њих ће савладати тамошњи Срби, сигурно више подржани од Русије него што могу да буду издати од стране официјелног Београда.

Драгомир Анђелковић,



  • Извор
  • Фонд стратешке културе, srb.fondsk.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА