Музеј у тајној бази: Пет најзанимљивијих бункера у Русији
Подморничка база, тајни архив Министарства спољних послова и Стаљинова лична склоништа... Ови бункери некада су чувани у најстрожој тајности, тако да чак ни људи који су живели у њиховој близини деценијама о томе ништа нису знали.
1. Стаљинов бункер у Самари
Владимир Смирнов/ТАСС
Изградња бункера за који је јавност сазнала тек 1990. године почела је на јесен 1941. за време Другог светског рата. Овај тајни објекат, који се налази испод данашње Академије културе и уметности, а тадашњег Обласног комитета КПСС, био је намењен пре свега за Стаљинову евакуацију у случају крајње нужде или, како се наводило у одлуци државног комитета одбране, „у зависности од околности“.
На изградњи бункера радило је 2900 радника и око 800 инжењера. Свако од њих потписао је гаранцију да до краја живота неће саопштити информацију о државној тајни. Зато људи који су живели у околини нису ни слутили шта се ноћу гради иза ограде. Градитељи су радили у две смене, многи су и спавали ту, у подземним просторијама бункера. Не зна се тачно када је бункер завршен. Једни тврде да је предат на коришћење тек у јануару 1943. године, док други кажу да је завршен већ до краја 1941.
Станислав Красильников/ТАСС
Након што су 1953. године на Хирошиму и Нагасаки бачене атомске бомбе, у Балаклавском заливу почела је изградња склоништа за подморнице. База је завршена тек осам година касније, 1961. године, али резултат је био импозантан. Ту је од нуклеарног напада могло да се склони девет малих или седам средњих подморница, као и око хиљаду људи.
Petr.efimenko (CC BY-SA 4.0)
Један од објеката Министарства спољних послова који је најстроже држан у тајности тек 2008. године је престао да буде државна тајна. Споља изгледа као обична сива кућица у московским уличицама, са оближњим обдаништем и црквом. Крајем 40-их изнад места где је касније направљен бункер, градила се кружна линија метроа и све је било ограђено. Када је метро завршен, под земљом су остали технички тунели. На њиховој основи је подигнут бункер, завршен 1961. године.
Legion Media
Рад на пројекту командног пункта ваздухопловног штаба у случају нуклеарног бомбардовања у Таганском рејону Москве почео је још 1947. године по Стаљиновом наређењу. Објекат је био завршен тек 1956. године, после Стаљинове смрти, и имао је колосалне размере. Био је то вертикални бункер дубок 18 спратова са просторијама површине 7 хиљада квадратних метара.
Борис Кавашкин/ТАСС
Бункер који изнутра више личи на дворац подигнут је 30-их година 20. века. Како би се маскирао улаз у склониште Врховног Главнокомандујућег, планирано је да над бункером буде подигнут стадион са 120 хиљада седишта и Свесавезни фискултурни комплекс.
Викторија Рјабикова, Russia beyond
- Извор
- Танјуг
- фото: Музеј "Бункер-703" МСП СССР / Russia beyond/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- музеј
- занимљивости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Остале новости из рубрике »