BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Руски и немачки научници развили „натријум сендвич“ који би могао заменити литијумске батерије

РТ: Руски и немачки научници развили „натријум сендвич“ који би могао заменити литијумске батерије
17.07.2020. год.

Научници у Русији и Немачкој развили су нови начин да „углаве“ натријуми како би се створиле јефтиније и ефикасније батерије које би евентуално могле бити алтернатива масовно произвођеном и еколошки шкодљивом литијумском типу батерије.

Литијумске батерије су данас изузетно битне за свет. Од мобилних телефона до лаптопа, скоро сва електроника користи литијум и тренутно је широко распрострањено разумевање да не постоји ефикасна алтернатива. Проблем је када нешто тако свеприсутно, што ће се наравно на крају вероватно потрошити - и постати скупље у самом процесу.

Међутим, научници са руског Националног универзитета за науку и технологију (НУСТ), Руске академије наука и истраживачке лабораторије Хелмхолц-Центрум Дрезден-Росендорф пронашли су решење проблема који укључује „слагање“ натријума да би се направио „сендвич“ налик батерији.

Оно што су открили је да, када су натријум-атоми сложени на одређени начин, натријум (и други алкални метали) могу у великој мери показати исте квалитете као и литијум. У ствари, двослојни распоред јефтинијег натријума може „показати капацитет аноде упоредив“ са конвенционалним графитном анодом у литијум-јонским батеријама.

Да би се створила јефтинија алтернатива, атоми се постављају у простор између два слоја графена под високим напоном, слично начину на који би и сама батерија радила.

Овај „сендвич“ се састоји од слоја угљеника, два слоја алкалног метала (у овом случају натријума) и другог слоја угљеника.

Пре истраживања, широко се разумело да се атоми литијума у ​​батеријама могу налазити само у једном слоју и да би повећавање количине слојева повећало нестабилност. Научници сада знају да је могуће „створити вишеслојне стабилне литијумске структуре“, објашњава Илија Чепкасов, истраживач у НУСТ МИСИС лабораторији неорганских наноматеријала. Што се тиче натријума, он заправо повећава стабилност што има више слојева, кажу истраживачи.

У 2019. години Амнести интенешенел позвао је лидере у индустрији да уреде своје ланце снабдевања батеријама. Углавном вађен у Кини, Јужној Кореји и Јапану, кориштење литијум-угљеника наставља да расте како се ресурси смањују, а потражња расте, посебно због корисности у растућој индустрији електричних аутомобила.

Амнести је упозорио на вађење литијума из дубоких мора претварајући га у фарме за узгајање, а за које активности студије предвиђају да ће имати неповратан утицај на биодиверзитет.

Истраживачки тим планира да тестира своју тезу на Институту Макс Планк у Штутгарту. Ако се покаже успешном, могла би довести до нове генерације натријум батерија које би биле и јефтиније и потенцијално ефикасније од садашњих литијумских.

Извор: Восток / РТ
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / FL/PKP / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА