BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-НАТО: различити приступи оценама ракетних претњи

Русија-НАТО: различити приступи оценама ракетних претњи
11.11.2010. год.

Кључни политички документ новембарског самита Русија-НАТО у Лисабону садржаће зајдничку процену ризика и претњи. Руске и НАТО дипломате окупиле су се у среду у Бриселу како би ставиле последње тачке над и тамо где се приступи страна не подударају.
 

По речима руских дипломата, документ је „прилично густ“. Текст прегледа ризика и претњи састоји се од 25 страница и садржи пет глава: међународни тероризам, Авганистан, пиратство, заштита животно важне инфраструктуре, као и неширење оружја за масовно уништавање, укључујући и ракетне технологије. У току припреме документа анализиране су све познате терористичке организације, оцењена је опасност од дроге из Авганистана. Размотрено је питање међусобне сарадње у борби против пиратства у Сомалији.
 

Позиције руске стране и представника Северноатлантске алијансе подудариле су се по свим тачкама, осим ракетних претњи. Преговарачи су заправо покушали да реше овај проблем. Москва има озбиљне намере. Довољно је рећи да је на челу руске групе дипломата Анатолиј Антонов, председник Департмана за питања безбедности и разоружања. Узгред речено, он је био главни преговарач за време израде новог руско-америчког Споразума о смањењу стратешког нападачког наоружања.
 

У процени ракетних претњи НАТО страна стоји на позицијама САД, које су уверене у то да од Ирана потиче ракетна опасност. Заправо, на овоме се и гради аргументација у корист појаве ПРО система у Европи. Москва се с тим не слаже. Стварање тако моћног и чврстог противракетног штита од хипотетичне иранске претње, по мишљењу руских аналитичара, очигледно није поткрепљено реалним чињеницама. По речима сталног представника РФ при НАТО Дмитрија Рогозина, Русија није склона да одређује непријатеља и демонизује било коју земљу. О томе је ових дана говорио и министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров.

Наша евентуална сарадња у противракетној одбрани у различитим аспектима, као и сви други облици сарадње између Русије и НАТО, није усмерена против било које треће земље и за циљ има припрему за одбрану од евентуалних претњи, које се могу појавити.
 

У НАТО се евентуална сарадња с Русијом у ПРО назива „путном картом“. Односно, треба тачку по тачку ићи до договора. По изјави званичног представника алијансе Џејмса Апатураја, коју је дао у среду увече, на предстојећем самиту Русија-НАТО постоји нада да ће се показати приврженост сарадњи на „евроПРО“. Уједно, он је признао да Русија има питања, на која треба дати одговоре. А то значи да дипломате нису дошле до заједничког имениоца, већ су забележиле своја неслагања у заједничком документу, који ће бити представљен учесницима сусрета у Лисабону 20. новембра.



  • Извор
  • Голос России, © коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА