Градитељи „Турског тока" у Србији обновили шест споменика совјетским војницима
Градитељи који су изградили део гасовода "Турски ток" у Србији обновили су шест споменика совјетским војницима који су погинули током ослобађања Југославије од нациста, саопштила је представник извођача радова Марија Обрадовић допсиснику ТАСС-а Павелу Бушуеву.
.jpg)
"На иницијативу и уз финансијску подршку "Газстроипрома" АД, заједно са србским активистима, спроведен је опсежни рад на рестаурацији шест споменика који се налазе на подручју гасовода. Идеја није била само обнављање споменика, већ и стварање јединственог архитектонског и јавног простора у близини сваког од њих. Сврха обнове била је да се оживи простор око споменика, како би се старији људи или мајке са децом могли опустити поред споменика у сенци дрвећа, а затим да би деца могла да питају старије какви су то споменици, а одрасли ће им рећи да се на тај начин успоставља веза између генерација и преноса сећања на херојска дела", саопштила је Обрадовићева.
.jpg)
У склопу реконструкције спомен-обележја извршено је поплочавање, садња стабала, постављање цветних аранжмана, клупа и улична расвета. У непосредној близини споменика налазе се игралишта и спортски терени.
Необележни споменици
Током припремног истраживачког рада, представници компаније открили су спомен-обележја која нису уврштена у постојеће спискове војних споменика.
.jpg)
"Мештани су показали споменик у Брзану, који није забележен на мапама и није био на листи војног аташеа. Иако је и овај споменик имао венце, што показује поштовање мештана према подвигу совјетских војника, захтевао је обнову и рестаурацију", додала је она.
.jpg)
Идејни руководилац пројекта је директор руског Центра за науку и културу "Руска кућа" у Београду, Надежда Кушченкова, а у програм рестаурације споменика учествовали су и србски пројектанти и градитељи.
.jpg)
Према саопштењу представника локалних власти, спомен-обележја се реконструишу на високом нивоу.
.jpg)
У Србији постоји девет великих меморијалних комплекса посвећених совјетским војницима: у Београду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Вршцу, Пожаровцу, Горњем Милановцу, Јагодини и Зајечару. Највеће гробље у Србији је Меморијални комплекс ослободиоцима Београда, који се налази у близини Новог гробља, у близини руских гробница из Првог светског рата и емиграције.
Павел Бушуев / ТАСС
- Извор
- Танјуг
- фото: © ТАСС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »