Поклонска: Одбијање кијевских власти да снабдевају Крим водом је криминална политика
Заменик председавајућег Одбора за међународна питања Државне думе, Наталија Поклонска, оценила је да је одбијање кијевских власти да наставе са снабдевањем свежом водом преко Северно-кримског канала као наставак криминалне политике према Кримљанима.
Раније је украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба рекао да Кијев нема намеру да помогне Москви у решавању проблема са снабдевањем водом Крима. Заузврат, потпредседник владе Украјине, министар за реинтеграцију "привремено окупираних територија" Алексеј Резников, рекао је да је обнављање снабдевања водом могуће тек након што се полуострво врати у Украјину.
"Савршено сам схватила да ће украјински политичари одговорити на тај начин. И овај одговор треба да звучи из њихових уста као доказ тренутне криминалне политике коју актуелне украјинске власти намећу против људи, укључујући оне који живе на Криму", рекла је Поклонска за РИА Новости.
Она је нагласила да ће ову позицију Кијева узети у обзир Високи комесар УН за људска права приликом разматрања њеног обраћања поводом обуставе испоруке воде од стране Украјине.
Раније је Поклонска упутила писмо високом комесару УН-а за људска права Мишел Бачелет са позивом да осуди злочиначке акције украјинских власти, да једнострано прекину снабдевање слатком водом полуострво и предузме мере за наставак снабдевања дњепарском водом преко Северног кримског канала.
Украјина је обезбеђивала до 85% свих потреба за слатком водом Крим кроз Севернокримски канал који иде из Дњепра. Међутим, након поновног уједињења Крима са Русијом, доток воде кроз канал у републику потпуно је једнострано заустављен.
Крим је постао руска регија након референдума који је тамо одржан у марту 2014. године, на којем је 96,77% бирача Републике Крим и 95,6% становника Севастопоља гласало за присаједињење Русији. Украјина и даље сматра Крим својом, али "привремено окупираном територијом". Руско руководство је више пута саопштило да су становници Крима демократски, у потпуности у складу са међународним правом и Повељом УН-а, гласали за поновно уједињење са Русијом. Према руском председнику Владимиру Путину, питање Крима је „потпуно затворено“.
Односи Москве и Кијева погоршавали су се усред ситуације у Донбасу. Украјинске власти раније су више пута оптуживале Русију да се меша у унутрашње ствари земље. У јануару 2015. године, Врховна Рада је усвојила резолуцију у којој се Руска Федерација назива "земљом агресором".
- Извор
- Танјуг
- фото: © РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Остале новости из рубрике »