РТ: САД би могле да изведу нуклеарно тестирање у року од „неколико месеци“ ако Трамп нареди
САД би могле да изведу нуклеарно тестирање у року од „неколико месеци“ ако председник то затражи, рекао је високи званичник Пентагона, сугеришући да би „геополитичка питања“, која се вероватно односе на Москву и Пекинг, могла да допринесу таквој наредби.
Иако Вашингтон није променио свој службени став о нуклеарним тестирањима, која су паузирана скоро три деценије, то би се могло брзо променити, рекао је вршилац дужности помоћника министра одбране за нуклеарна питања Дру Волтер на форуму чији је домаћин био Институт за ваздухопловне студије "Мичел".
"Ако би председник издао наређење да се због техничког или геополитичког питања систем тестира, мислим да би се то догодило релативно брзо", додао је Валтер.
Коментар је уследио након прошлонедељног извештаја Вашингтон поста о „текућем разговору“ у Белој кући око тога да ли ће бити спроведено прво нуклеарно тестирање од 1992. године. Високи званичник рекао је да би се нуклеарним тестирањем могла послати порука Русији и Кини, те да би могло послужити као "преговарачки чип" у разговорима о контроли наоружања, што је вероватно то "геополитичко питање" које је Волтер навео. Упркос вишедеценијском мораторијуму, тестирање нуклеарне бомбе технички не би било незаконито према међународном праву, јер се САД никада нису трудиле да ратификују свеобухватни споразум о забрани нуклеарних проба.
РТ: Трампова администрација разматра прво нуклеарно тестирање од 1992. године ради показивања снаге Русији и Кини - медијиhttps://t.co/xyBPLVkt9d
— ВОСТОК вести (@vostokvesti) May 23, 2020
Споразум СТАРТ, главни уговор о контроли нуклеарног оружја који ограничава број стратешког нуклеарног оружја који САД и Русија могу да имају истиче следеће године. Иако је Русија изразила спремност да обнови споразум, чак и нудећи да стави новије наоружање под ограничења уговора, САД су нису прихватиле, инсистирајући на преговорима о новом споразуму који би укључивао и Кину. Ипак, то би доста закомпликовало преговоре. С обзиром на то да је арсенал Кине десетак пута мањи од САД-а, Кина не жели да се придружи споразуму, али САД ипак то захтевају.
Извор: Восток / РТ
- Извор
- Танјуг
- фото: © Reuters / US Air Force handout / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Обично се сматра да је СССР дуго био изолован иза „гвоздене завесе“ и да је његова економија функционисала независно од остатка света. Стварно стање, међутим, није било баш тако...
Генерал Ратко Младић, који је у притворској болници у Хашком трибуналу, све је слабији, а ситуација је прилично лоша, изјавио је Срни његов син Дарко Младић.
Берлин је обуставио пријем имиграната који траже заштиту, усред преговора о формирању владајуће коалиције, преноси агенција DPA
Украјина континуирано крши мораторијум на нападе на енергетска постројења, саопштило је Министарство одбране Русије
Одлука долази у светлу све напетијих односа са Паризом
Под западним утицајем, нација је упала у „друштвену амнезију“, заборављајући своје руске корене и идеале, тврди руски министар спољних послова
Остале новости из рубрике »